27 Декември, 2025

Проучване: Българите смятат САЩ за по-голяма заплаха от Русия

Проучване: Българите смятат САЩ за по-голяма заплаха от Русия

В България Русия смятат за заплаха само 7% срещу 25%, които са посочили САЩ

Експерти от Атлантическия съвет анализираха настроенията в страните от Централна и Източна Европа по отношение на Русия и САЩ и откриха''тревожна тенденция''. Това се казва в публикацията ''Съединените щати и Централна Европа: второ столетие на сътрудничество", публикувана на сайта на съвета, предаде "Фокус".

Отбелязва се, че от 2017 година отношението на жителите на централноевропейските страни към НАТО се е подобрило. Подкрепата за Северноатлантическия алианс в Чехия се е увеличила с 27%, в Словакия с 13%, в Румъния и Унгария – с по 7% и в Полша с 6%.

"Въпреки това, покрай нарастващата подкрепа за НАТО в някои страни от Централна Европа се наблюдава тревожна тенденция - може би поради руската дезинформация - негативно възприемане на САЩ. Въпреки факта, че всички страни в региона са членове на НАТО, 23% смятат САЩ за вероятна заплаха. Още по-лошо е това че в България и Словакия повечето хора смятат, че основната заплаха за техните страни е САЩ, а не Русия", обясняват авторите на доклада.

В България Русия смятат за заплаха само 7% срещу 25%, които са посочили САЩ. В Словакия 41% от респондентите смятат Съединените щати за заплаха, а Русия – само 26%.
Сподели:

Коментари (0)

 Иво Папазов: Мария Карафизиева – моята съпруга и голяма тракийска певица – ни напусна

Иво Папазов: Мария Карафизиева – моята съпруга и голяма тракийска певица – ни напусна

"Моля ви да уважите тишината и скръбта на семейството ни в този тежък момент. Поклон пред светлата ѝ памет", написа още той

Васил Терзиев: Осигурихме чистотата в 9 района без компромис с обществения интерес

Васил Терзиев: Осигурихме чистотата в 9 района без компромис с обществения интерес

Нашият подход е прагматичен – гледаме ресурс, гледаме риск, гледаме резултат.

Почина съоснователят на "Екогласност" и СДС Деян Кюранов

Почина съоснователят на "Екогласност" и СДС Деян Кюранов

" Борбата му за свобода завинаги ще е в спомените ни“, написаха от Центъра за либерални стратегии