Почти всеки трети българин (29%) е работил в друга страна от ЕС или има роднини, които работят или са работили там през последните 5 години, сочат данните от национално проучване на „Афис“.
18,9% от анкетираните отговарят, че те или друг член от домакинството им е работил през последните 5 години в страни от Европейския съюз.
Сумарно близо една трета от пълнолетното население временно или за постоянно е работило на европейски трудов пазар.
Парадоксално, но „най-европеизираните“ българи на практика са ромите, българомохамеданите и турците.
Данните от изследването показват, че членове на българските домакинства, които работят в други страни на ЕС са: 28,9% българи, 59,5% българи-мюсюлмани (помаци), 50,9% роми, 45,9% турци.
Образователната характеристика, очертана от Евростат, показва, че България се отличава от останалите източноевропейски страни с тенденция за нарастване именно на ниско квалифицираната емиграция към други страни-членки. 33% спрямо 6 милиона пълнолетно население, т.е. 2 милиона, живеят в ЕС.
Данните на Евростат, които сумират национални статистики за пребиваващите граждани на едни страни-членки в други, сочат, че българите в ЕС са около 900 хиляди; други данни от експертен тип (оценки на нашите посолства в ЕС) вдигат това число над два пъти – до 2.1 милиона.
България
Проучване: Най-много роми, българомохамедани и турци работят извън България
Автор: Илиана Славова

Още от България
102 000 лв. бонуси за една преклонена главица, а за най-бедните пенсионери - 50 лева
Отношението към възрастните хора е в стил "бащицата дава", а правилното е тези 50 лв. да са включени в пенсиите им
Венко Сабрутев: Няма да подкрепим вота на "Възраждане", в този момент това е саботаж
МВР бламира европрокуратурата в разследването на "Булгартрансгаз" и пречи хората, които крадат средства, да влязат в затвора
Росен Желязков: НАТО продължава да е основен гарант за нашата свобода и сигурност
На 29 март 2004 г. страната ни направи своя стратегически избор, присъединявайки се към Северноатлантическия пакт заедно с още шест източноевропейски държави