Обикновено човек не отделя достатъчно време на това презарежда батериите си и това може да доведе до по-сериозни проблем. При натрупването на стрес се срива имунната система, идват настинки, неразположения и по-сериозни заболявания – в един момент организмът се предава, каза психологът доц. Маргарита Бакрачева в интервю за Агенция „Фокус”.
„Най-новата тенденция в теориите за борба с ежедневния стрес са т. нар. ресурсни теории. Т. е. да правим неща, които ни зареждат и така да възвръщаме своя ресурс“, коментира доц. Бакрачева.
„Един от критериите за професионален бърнаут е да имаш усещането, че искаш да избягаш от всичко. Това показва, че вече сме стигнали своя предел и имаме нужда малко да сменим ролята и да попаднем в нова ситуация, да презаредим батериите“, добави психоложката.
Според доц. Бакрачева идеята на т. нар. ресурсни теории е хората да се насочат проактивно да правят неща, които да ги зареждат с достатъчно емоции и вяра в себе си и с усещането, че контролират света около себе си. Това е свързано с усещането за щастие.
Това може да бъде постигнато с отделяне на време за хоби, сотдаване на някакво занимание, със срещи с приятели. Така човек има достатъчно енергия, когато възникне проблем, да се справи с него, обобщава Бакрачева.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас