24 Ноември, 2024

БАБХ с радикално предложение: Да се криминализира домашното отглеждане на кокошки

БАБХ с радикално предложение: Да се криминализира домашното отглеждане на кокошки

Тъкмо по време на протеста на птицефермерите пред Българската агенция по безопасност на храните заради мерките срещу птичия грип от Агенцията излязоха с радикално предложение – да се криминализира отглеждането на птици в нерегистрирани обекти. Или иначе казано мнозината хора, които си отглеждат кокошки в дворовете в домовете си.

Шефът на БАБХ д-р Дамян Илиев припомни, че през 2017 г. е имало 11,7 млн. лв. компенсации за птичи грип, а до 30 октомври 2018 г. са 426 хил. лв.

"В исторически план в Германия през 2017 г. имаше над 300 случаи на регистриран птичи грип на диви птици, като имаше 5 огнища. А в България – 30 случая при диви птици и около 87 ферми с птичи грип. Фактите показват, че мерките, които се взимат в България за ограничаване на заболяването, са лоши. По тази причина и заради това, че влизаме в сезон, в който птичият грип влиза в своя пик – от сега до края на май, и във връзка с това, че около регистрираните ферми с птичи грип започнаха да се появяват огнища, и във връзка с това, че имаме повтаряемост на фермите, ние трябва да вземем мерки, които не са лесно приемливи от бизнеса", обяви Илиев, цитиран от "Фокус".

Директорът на БАБХ посочи, че агенцията е имала критики по отношение вземане и истинност на проби и затова днес са се провели две срещи – с фермери, занимаващи се с кокошки, и с такива, занимаващи се с патици.

"Първото ни предложение, което направихме на първата среща, беше районите, в които има повтаряемост на заболяването, да бъде спряно зареждането до 1 юни – това са Добрич, Пловдив, Стара Загора, Хасково и Ямбол. Там да се забрани организирането на панаири, пазари, заселване на птици в птицевъдни обекти и за дивеч. И като изтече този срок, да вземем мерки какво да правим. Това предложение не беше прието добре. С тези, които се занимават с кокошки, стигнахме до извод, че ограничението е по-добре да бъде на общински принцип или на определена зона", обясни д-р Илиев и посочи, че и с представителите на патичарския бизнес се е стигнало до същия извод.

Той уточни, че утре отново ще се проведе среща с тях и очаква на нея те да дойдат при него с готови предложения в писмен вид. По думите му заповедите трябва да бъдат написани така, че да отговарят и на европейските изисквания, защото иначе ще имаме санкции.

"Големите фермери са изключителни професионалисти, но в същото време имаме и малки задни дворове, които не са регистрирани и носят опасност за големия, индустриалния бизнес. Така че всички мерки, които трябва да вземем, е да защити бизнеса в тази посока – той да продължава да работи и да е безопасен. И ние предлагаме засилен контрол и други мерки. Има неща, които са свързани и с нормативна база, и със законодателство. И всички се съгласихме, че може да се мисли за криминализиране на някои действия, които водят до това, че държавата губи много пари и в същото време подлагат на риск добрите фермери. Предлагаме да се криминализира отглеждането на животни в нерегистриран обект. За тези обекти ние имаме програма за контрол, но там, където не знаем, че съществуват такива, това нещо се явява проблем за големите ферми", обяви д-р Илиев.

Иначе шефът на БАБХ успокои обществото и обяви, че няма опасност за хората от заразено с птичи грип месо.


 
Сподели:

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен