16 Януари, 2026

Р. Бъчварова: През последните дни има увеличение на бежанския натиск

Р. Бъчварова: През последните дни има увеличение на бежанския натиск

"През последните дни има увеличение на бежанския натиск", съобщи вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова и добави, че има заловена група от 30 бежанци.

Министър Бъчварова уточни, че случаят със задържаните бежанци край морската ни граница е фактор от общия процес по охраната:

"Не просто на самата линия на границата, но и навътре в територията на страната ние извършваме тези действия. Те преминават по същите процедури на регистрация, на проверка. Последните няколко дни има едно леко увеличение. Ние следим не само по тези, които успяваме да заловим, но и по тези, за които подаваме сигнали на турската страна, те да предотвратят. Това е показателят за успех на нашата дейност".

Вицепремиерът Бъчварова коментира и последните промени в Закона за електронните съобщения, с който се дава възможност в случай на издирвано лице при поискване от компетентните органи, предприятията, които предоставят обществени електронни съобщителни мрежи или услуги да предоставят достъп до съхраняваните данни. Няма да има злоупотреби с лични данни, категорична е Бъчварова:

"Тук става въпрос за спасяване на човешки животи. Тогава, когато имаме информация за изчезнали лица, при положение, че върху тях може да е упражнено насилие, при реда, по който се разрешава използването на специални разузнавателни средства. Всичко минава през съдебното решение, няма запознаване със съдържанието на съобщението. Структурите, които могат да ползват тази информация не е просто МВР, а са отделните дирекции, и ДАНС, и прокуратурата, всички, които работят по разследването".

Сподели:

Коментари (0)

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Това са Димитър Беличев, Михаела Райдовска и Пламен Петков. Номинациите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет, след което ще бъдат изпратени на компетентните органи на Европейския съюз.

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

Средствата се отпускат за Белгия, България, Дания, Испания, Хърватия, Кипър, Португалия и Румъния. Така страните ще могат спешно да подобрят военната си готовност и да придобият необходимото модерно отбранително оборудване.

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".