"От началото на прехода виждаме "състезание" и напрежение между президентската институция, парламента и премиера. То е заложено в Конституцията", коментира пред бТВ социологът Юрий Асланов.
"В случая виждаме, че премиерът действа като президент и постига големи успехи в международната политика", заяви от своя страна доц. Румяна Коларова.
"Когато ти нападаш парламента ти слизаш на нивото на партия и това ерозира доверието. Президентът не може да си позволи да се занимава с една партия, била тя и управляваща, това е заемане на политическа позиция", смята Коларова.
"Румен Радев влезе в политиката като титуляр на изпълнителната власт. Виждате, че той търси конфликт с премиера, а не с премиера, но понеже не е наясно с механизмите на властта, той ще се сблъсква с парламента и затова неизбежно ударите му ще попадат в празното пространство", прогнозира Коларова.
"Президентът трябва да гарантира консенсус, как ще го постигнеш като междувременно си се изпокарал с половината. Той изпразва президентската институция от съдържание", коментира тя.
Според Асланов, позицията на президента му дава повече "вербална сила", отколкото реална.
"Силата на президентската институция е да говори, но дори да не повтаря аргументите на БСП, той пада на нивото на партия, търси конфликт с ГЕРБ. Той говори като политически противник на ГЕРБ", заяви Коларова.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"