Не се чувстваме с ДПС по-близки и не е необходимо да се чувстваме близки. Разговорите между нас ще продължават, доколкото те са в опозиция, а ние – във властта. Но едно нещо знам – което важи и за местния вот, и за предстоящите парламентарни избори - ако ДПС е на власт – Реформаторският блок ще е в опозиция и обратно. В това не виждам нищо драматично. Това заяви по БНТ лидерът на ДСБ Радан Кънев.
Реформаторът за поред път изпя урока си за промените в Конституцията и постигнатия „исторически компромис“ между РБ и ДПС, като подчерта отново, че всяка една от партиите е направила своите отстъпки, за се стигне до един разумен краен резултат. Що се отнася до АБВ – те винаги са имали различна партийна позиция и в случая не може да става и дума за оттегляне от законопроекта за конституционни промени, защото те никога не са се присъединявали към него.
Всички тежки преговори през юли и съгласието, до което стигнахме за конституционните промени, бяха ориентирани до събирането на конституционно мнозинство около достатъчно сериозни промени в Конституцията. Дай боже подкрепящите гласове да станат 180, но нека да не драматизираме. Нека да изчакаме разговора, който започва на 23 септември, призова Кънев.
Според него повечето партии сега се опитват да проектират местните избори чрез националната политика. Негово лично мнение обаче е, че националните партии имат много по-малко значение и влияние на местния вот, защото хората знаят дали местната власт е добра или не и каква власт искат да имат. На тези избори се търси по-широка подкрепа, най-силното явяване на общината, най-силният местен лидер. Като пример зам.председателят на РБ посочи кандидатурата на Вили Лилков за кмет на София, която по думите му е най-силната кандидатура за градоначалник на столицата, предвид професионалната му бижграфия.
Радан Кънев изрази своята позиция е по бежанската криза, убеден че тя трябва да се решава в рамките на обединена Европа, а не да се търсят отделни решения на национално ниво във всяка една от страните членки.
Не една, а две Европи сбъркаха решенията на проблема с мигрантите. Ние дадохме две грешни рецепти за решаването на бежанската криза. Има политическо говорене, което е вредно. Илюзия е, че всяка държава сама ще реши кризата с бежанците, има само общоевропейско решение. А това значи заедно, всички институции в Брюксел да работят в посока да гарантират общите граници в съюза, да има изнесени извън ЕС центрове за бежанците, да се отсеят икономическите мигранти от хората, които бягат от войната в Сирия. Важно е да си отговорим на въпроса - Обединена Европа ще я има ли, или ще се върнем към телените огради. Има опасност радостта ни да се окаже твърде кратка, каза в заключение реформаторът.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.