19 Юни, 2026

Радан Кънев: ДПС имат нов проект за реформи, готови сме за сближаване на позициите

Радан Кънев: ДПС имат нов проект за реформи, готови сме за сближаване на позициите

"ДПС имат ново предложение за съдебната реформа". Това коментира пред журналисти в парламента съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок Радан Кънев след срещата с ДПС по промените в Конституцията. Той уточни, че разговорът с ДПС е продължение на проведен такъв по телефона тази сутрин като се търси вариант за сближаване на позициите за промяната в Конституцията. „Има такава възможност, но предстоят много тежки разговори в нашия политически формат”, добави той.

Кънев посочи, че не става дума за предложението на ДПС от вчера за изготвяне на нов консенсусен законопроект, а за изцяло нов. „Предпочитам да не го обсъждам, смятам, че публичното обсъждане ще намали рязко шансовете за постигане на съгласие”, коментира Радан Кънев.

Той обяви, че не смятат да изтеглят законопроекта за промяна в Конституцията. „Има предложения от вчера на ДПС за нов законопроект. То е на масата, въпросът е каква е дълбочината”, заяви съпредседателят на РБ. Кънев изрази надежда, че изказването на премиера Бойко Борисов, че е бил заблуден и става дума за политиканстване да не е за тях.

„Предпочитам да не разсъждавам, че е в посока към нас, защото би създало излишни конфликти”, разясни той. След настояване да уточни става ли дума за нов законопроект, който да бъде подкрепен със 180 гласа, Радан Кънев беше лаконичен, отговаряйки, че въпросът е какво пише в него, а не дали е стар или нов.

„Търсим вариант за компромис в тази насока. Гласуването е насрочено”, отчете той след като беше попитан дали са съгласни не пленума на ВСС да кадрува.

Във връзка със свикването на председателски съвет, Кънев обясни, че в процес на преговори, докато не се стигне до съгласие, всичко е на масата. „Нашите най-радикални виждания са на масата, нищо не сме оттеглили от тях. Ако позициите се втвърдят, отново ще търсим прекратяване на мандата на ВСС, явно гласуване. Естествено, ако има сближаване, всеки да се отдръпне”, каза Кънев.

„Няма да се отдръпнем от дълбоката структурна реформа на ВСС, защото в момента това е гнездото на всички проблеми. От днес до 10.00 часа в петък има няколко години политическо време”, каза още той.

Сподели:
Иван Демерджиев: Пеевски ми връчи медал със сигнала до прокуратурата

Иван Демерджиев: Пеевски ми връчи медал със сигнала до прокуратурата

"Твърденията за склоняване на свидетели и фабрикуване на сигнали не са просто върхът на политическото лицемерие, а са чиста форма на психологическа пародия",

Проверяват над 800 удостоверения за търпимост, издадени във Варна - да не са фалшиви

Проверяват над 800 удостоверения за търпимост, издадени във Варна - да не са фалшиви

Издадена заповед за освобождаване на директора на местната служба по геодезия и кадастър

Ресорната комисия гласува НС да решава за охраната от НСО, службата възрази - липсва нужната компетентност

Ресорната комисия гласува НС да решава за охраната от НСО, службата възрази - липсва нужната компетентност

Заместник-началникът на НСО полк. Бойко Василев посочи, че Народното събрание не разполага с експертен капацитет за самостоятелно формиране на преценка и степен на риск

Коментари (0)