26 Февруари, 2026

Радан Кънев: Възможно е да се наложи предоговаряне на коалицията

Радан Кънев: Възможно е да се наложи предоговаряне на коалицията

"Възможно е да се наложи предоговаряне на коалицията. Ако мнозинството ГЕРБ/ДПС/АБВ се запази и атаките срещу РБ продължат, трябва да сме готови за нови избори, на които да получим по-висок резултат, и то като единна и дисциплинирана политическа сила". Това заяви съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев чрез личната си страница във Фейсбук.

"Идва кратка отпуска. Призовавам колегите от ГЕРБ да слязат от метлите и да си дадат сметка за необходимостта от много сериозен разговор за управленските приоритети и програмата на парламента. Ако искаме стабилна България, трябва да загърбим партизанските си страсти и мераци за служебна победа и да заздравим мнозинството, около важните реформи, които предстоят - Закона за съдебната власт, Закона за лечебните заведения, антикорупционния закон", уточнява още депутатът.

Той оценява високо всички действия на Реформаторския блок, включително и провалянето на референдума. "В този случай, РБ показа зъби и характер. Поздравявам колегите от ПГ и ги подкрепям. Задължаването на хората да гласуват не решава въпроса с доверието в политиците. Тоягата не помага. Резултатът от задължителното гласуване, каквото и да си мислят в ГЕРБ, щеше да бъде увеличаване на резултата на ДПС (най-ниската активност на последните избори е в Кърджали, най-високата - в София!) и на протестен вот, насочен към популистки и крайни формации", отбелязва реформаторът. "Мажоритарното гласуване (при напълно неясни правила) е опит на ГЕРБ да си осигури служебна победа и да управлява без партньори и коректив, без да има мнозинство от гласовете", на мнение е той. В края и на този текст той завършва със заключението за предоговаряне на коалицията и възможни нови избори.

Сподели:

Коментари (0)

ВСС отказа да разгледа предложението за наследник на Сарафов - изпрати го на Прокурорската колегия

ВСС отказа да разгледа предложението за наследник на Сарафов - изпрати го на Прокурорската колегия

С изключение на Атанаска Дишева останалите кадровици застъпиха виждането, че Прокурорската колегия е тази, която може да реши кого да назначи за и.ф. главен прокурор

Европрокурорът Теодора Георгиева: Срещу мен няма конкретно обвинение, само бланкетна форма за сериозно нарушение

Европрокурорът Теодора Георгиева: Срещу мен няма конкретно обвинение, само бланкетна форма за сериозно нарушение

Дисциплинарното производство срещу българския европрокурор беше образувано заради действията ѝ по разследване, свързано с разширението на газохранилището „Чирен“

"Синя София" към новия премиер: Приключете демонтажа на паметника на съветския окупатор

"Синя София" към новия премиер: Приключете демонтажа на паметника на съветския окупатор

Общинските съветници от "Синя София" настояват за информация какви действия са предприети до момента и какво ще предприемете за окончателния  демонтаж на мемориала на окупационната Червена армия