ДПС няма да промени курса. За нас най-важни са сигурността и стабилността. А иначе всяка опозиция се стреми към властта. Но не мислим за избори, още повече, че това не е решение. Самата политическа обстановка подсказва какво ще се случи. Това коментира в студиото на Нова ТВ депутатът от ДПС Рамадан Аталай.
Днес недостатъците на коалиционното правителство са източник на нестабилност. Няма как ГЕРБ, една дясноцентристка партия, да се съюзи с формация, която има противоположна идеология. Искаме "демонтаж” на тези, които „не са готови да управляват”. Управляващите са в паника, те са притеснени от това, което може да им се случи, да се повторят събитията от 2013 година, посочи депутатът, намеквайки за предсрочни избори и влизане на движението отново във властта.
На въпрос на водещите дали искат предсрочни избори и с кой биха се коалирали, ако отново влязат във властта, Аталай отговори лаконично: С кого можем да влезем в коалиция – това ще кажат избирателите.
Във връзка с продажбата на ЧЕЗ от коалиционното правителство на НДСВ и ДПС преди години, Аталай заяви, че преди въпросната сделка, загубите на дружеството са били над 30 %, докато сега са под 10.
„Една от основните причини за приватизацията беше, че държавата не може и няма как постоянно да определя цените на доставката на електроенергия. Ако върнем обратно, държавата да застане начело, тогава ще видите, че протестите, които ежемесечно могат да се проявят, ще са пред сградата на Министерския съвет. Нито едно управление няма да издържи на такъв натиск, защото когато си изнесъл контрола извън държавното управление, обществото е спокойно и знае, че то се контролира от един независим политически орган”, каза Аталай за приватизацията на ЧЕЗ и другите ЕРП-та.
Той заяви, че на последното събиране на ДПС, Ахмед Доган е изразил загриженост за сигурността на държавата, както и за това как партията да стигне до гражданите.
За тези, които напуснаха на ДПС, вливайки се в ДОСТ, Аталай заяви, че Централният съвет на движението е решил, че всеки, който желае да се върне в редиците на партията, е добре дошъл.
Що се отнася до АЕЦ“ Белне“ и възможността да се превърне в балкански проект, каквато идея лансира премиера Борисов и в Брюксел, а и в телефонен разговор с руския президент Путин, Аталай обясни, че ДПС винаги са имали своя ясна позиция по този въпрос, която няма да променят.
Енергетиката е много сериозна политика, а ние никога не сме променяли политиката по енергийната политика. ДПС винаги е казвало, че ако нямаме енергийна стратегия, изведнъж ще изпаднем пак в онази ситуация дали да построим „Белене“ или не. Ние имаме специално отношение към ядрената енергетика, защото има алтернативи източници на електроенергия. Не трябва да забравяме и това, че в парламента има мораториум за изграждането на втори АЕЦ. В този смисъл всички други разговори – с Русия или с европейските лидери, за реализацията на проекта „Белене“, е меко казано една фикс идея, посочи Аталай.
Още от България
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България