В момента електоралните позиции на ГЕРБ и БСП са силно сближени. Разликата е под 2 процента и преднината на ГЕРБ е минимална. Това разкри в ефира на БНР социологът Юлий Павлов, ръководител на Центъра за анализи и маркетинг.
Той прогнозира евентуалното разположение на силите в следващото 44-то Народно събрание: стабилно представителство на ДПС с около 30 депутати, Обединените патриоти също, Реформаторският блок - на ръба, Марешки - твърдо вътре, ако не се явява Слави Трифонов. Ако се яви Слави Трифонов, и РБ, и Марешки са отвън, а Трифонов има всички шансове да получи едно парламентарно представителство, съизмеримо с това на ГЕРБ и БСП.
Запитан съдбоносно ли е съставянето на кабинет в рамките на този парламент, Павлов посочи, че за една част от депутатите това е съдбоносно, тъй ката най-вероятно в следващия парламент ще влизат само с пропуск за посетители, затова се опитват да удължат живота на 43-тото НС.
Вече година според Павлов сме свидетели на агония с правителство на малцинството и все по-намаляваща подкрепа. В същото време ГЕРБ получи европредупреждение, че националистически и популистки партии не са добре приети, още повече да се прави правителство с техен мандат, отбеляза Павлов, припомняйки моментната нагласа на ГЕРБ за подкрепи евентуален кабинет на Патриотичния фронт.
Относно въвеждането на мажоритарна избирателна система според резултатите от референдума, социологът заяви, че от тук нататък работа на сегашния парламент е да даде посоки, да се допита до експерти и да приеме обвързващо решение за промяна на избирателната система с въвеждане на мажоритарна компонента. Така той подсказа, че 100% мажоритарната система не би била добра за България.
Още от България
Румен Радев е поканил Вучич, днес и утре сръбският президент ще бъде София
Уточнява се, че му предстоят поредица от двустранни срещи, включително и с Румен Радев и краля на Йордания Абдула II
Балабанов: Най-безсмисления вот на недоверие показа политическата безтегловност на три проруски партии
„Има такъв народ" не е била партията, която променяше Конституцията с Пеевски", каза още той
Вотът на недоверие срещу кабинета „Желязков“ не мина, и това беше очаквано
Вотът беше внесен от „Възраждане” и подкрепен от депутатите на „Величие” и МЕЧ. Техният мотив бе "системен провал на правителството във външната политика".