5 Декември, 2025

Разследващи журналисти: ​България е сред големите износители на оръжия за Сирия

Разследващи журналисти: ​България е сред големите износители на оръжия за Сирия

България е сред големите износители на оръжия за Сирия, твърдят в свое разследване консорциум от журналисти.

"Гардиън", твърди, позовавайки се на разследването, че държави от Източна Европа са одобрили продажбата на оръжия на страни от Близкия изток за последните четири години.

Журналистите твърдят, че от България са излетели общо седем самолета до Йордания и Саудитска Арабия, натоварени с оръжия. Оръжейната търговия с тези държави е легална, но проблемът е, че оръжието се прехвърля в конфликти зони като Сирия и Йемен.

Според Иван Ангеловски, журналист участвал в разследването, дори на кадри в социалните мрежи се вижда, че оръжията на сирийските бунтовници са български. 

"Направи ни впечатление, че българските оръжия са сред най-използваните от тях. Познахме ги по това, че на част от мунициите има записани произходът и датата на производството. На практика – във всяко второ видео има оръжие от България", пояснява Ангеловски.

Разследването, продължило почти година, сочи, че сделките с тези оръжия са за стойност над 1 млрд. евро. 

Българските автомати "Калашников" са стигнали до сирийски бунтовници и ислямистки организации.

От Министерство на икономиката, което отговаря за търговията с оръжия, отговориха, че България е една от страните, която провежда политика на максимална прозрачност и решенията за всяка сделка отговарят на международните изисквания.

Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той