Народните представители от гражданската квота на Реформаторския блок Петър Славов и Мартин Димитров внасят днес въпрос към финансовия министър Владислав Горанов относно регулацията на т.нар „популярни каси“. Това се случва след като през последната седмица фалираха две дружества, за които има подозрение, че са работили като финансови пирамиди.
Двамата реформатори питат:
1. Извършвани ли са проверки/ревизии от данъчната администрация на дейността на дейността на тези или други взаимоспомагателни каси, определящи се като „популярни каси“, и какво показват резултатите от проверките/ревизиите?
2. Разполага ли Министерство на финансите с данни, какъв е броят на тези „каси“ в страната и дали е налице свързаност между лицата, техни собственици?
3. Какви други мерки е предприело Министерство на финансите за гарантиране, че подобни дружества не извършват незаконно банкова/влогово-кредитна дейност, за което се изисква лиценз по Закона за кредитните институциии сезирало ли е други компетентни органи и кога с цел защита интересите на гражданите?
4. Сезирало ли е Министерство на финансите БНБ по отношение на такива дружества във връзка с чл. 36 от Закона за кооперациите, когато е установило извършване на влогово-кредитна дейност?
Справка с Търговския регистър показва, че и в момента съществуват още над 20 „популярни каси“. Именно затова Славов и Димитров смятат, че министерството трябва да засили контролните си функции и да се увери, че всички те работят съгласно закона и няма опасност за средствата, които са им поверени. Особено важен за двамата депутати е въпросът дали тези дружества са свързани по някакъв начин.
„От разпространената информация стана ясно, че вероятно в нарушение на закона, средства са предоставяне не само на членове-вложители в касата, но и на трети лица, което по същество се явява влогово-кредитна дейност, която подлежи на лицензиране и строга регулация по Закона за кредитните институции.
Допълнителен въпрос по отношение на дейността на работата на „популярните каса“ възниква по отношение на изключително високите лихви, които са предлагани на вложителите и дали на практика на става дума за финансова пирамида“, пишат във въпроса си представителите на Гражданските съвет към Реформаторския блок. Стотици хора, вложили спестяванията си в "Дупнишката популярна каса", се оказват измамени с хиляди левове преди дни. Те са били прилъгвани с обещавана висока лихва, по-висока дори от тази във фалиралата КТБ – 14%. На някои дори стигала до 18% годишно.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен