В предаването "Преди всички" Кънев обясни как ще функционира моделът: Ние се подготвяме въпросите, които са важни и засягат управлението. Те ще бъдат задавани по Закона за достъп до обществена информация. Идеята е да изискваме и получаваме системно информация от управляващите. Там където това не се случва, ще я търсим правата по съдебен ред, посочи синият лидер.
Кънев уточни, че това, което предлагат, е и критика към ГЕРБ, защото те не знаят как да се държат като опозиция.
Независимо от нашата подкрепа за протестите и от нашите искания да има максимално скоро избори ние, сме готови да компенсираме определени липси, които сегашното правителство и парламент не могат да покрият. Освен това реформаторите имат готовност да осигурим заместител на парламентарния контрол, който в момента, според тях, не се случва.
Първите стъпки в тази посока са вече поставени. От ДСБ вече са изпратили две заявления, право на които им дава Законът за достъп на информация и те са свързани с кадровата политика на властта.
Едното от тях е изпратено до премиера Орешарски и касае избора на Емил Иванов за областен управител на София-област.
Албена Палпурина от ДСБ заяви, че назначението е напълно в духа на избора на Делян Пеевски за шеф на ДАНС и е подигравка с хората. Тъмносините изтъкват, че Иванов е осъждан за престъпление от общ характер. ДСБ твърдят още, че през 2009 г. Иванов е продал на „смешна цена“ имот на вицепремиера от Тройната коалиция Емел Етем, след което е станал кандидат-депутат от листата на ДПС. В допълнение хората на Кънев подчертават, че по времето, когато е бил на същия пост по управлението на Тройната коалиция, Иванов е бил уличен във финансови злоупотреби.
„Моля да ми отговорите дали сте изискали и сте се запознали с докладите и констатациите на Сметната палата за периода 2005-2009 г. за дейността на Областната управа на София-област“, гласи питането на тъмносините до Орешарски.
Второто заявление за достъп до обществена информация е изпратено до финансовия министър Петър Чобанов. То е свързано с назначението на Николай Попов за зам.-директор на Агенция „Митници“. Чобанов подчерта, че изборът е повече от неуместен, тъй като през 2009 г. на Попов му е бил отнет достъпът до класифицирана информация.
„Постът на Попов е свързан с ежедневна работа с подобна информация, защото касае борбата с организираната престъпност и трафика на наркотици. Как ще му възможно изобщо да изпълнява задълженията си“, чуди се Атанасов.
„За Попов е установено, че като служител на МВР през 2009 г. му е отнет достъпът до класифицирана информация. Г-н министър, при назначаването на Попов била ли Ви е известна тази информация и как оценявате това обстоятелство с оглед основното задължение на новия зам.-директор да ръководи пряко дейността по митническо разузнаване и разследване“, гласи официалният въпрос на ДСБ.
В Закона за достъп до обществена информация е регламентирано, че заявленията трябва да се уважат с отговор в рамките на 14 дни.
Още от България
Парламентарната задача има решения - ето какви са те...
Коалицията не е сватба, нито оброк за вечна вярност - тя е съгласие за постигане на конкретни цели в определен срок от време
ДПС на Доган проведе заседание на Центрaлния съвет, избра нов състав на ЦОБ
Чакъров подчерта, че основен приоритет за остава отстояването на демократичните ценности и освобождаването на институциите от зависимости чрез формиране на мнозинство около антикорупционното законодателство
Тома Биков: Кандидатурата на Атанасов е възможност да преговаряме за кабинет
Според него тезата за „отпушване работата на парламента“ е невалидна, независимо кой от кандидатите беше избрана за председател – Наталия Киселова или Силви Кирилов