Това стана ясно днес от срещата на лидерите на петте формации в Реформаторския блок и част от университетските преподаватели, които миналия петък излязоха с открито писмо към партиите да се отворят за диалог с гражданите, съобщиха от "Движение България на гражданите", предаде БГНЕС.
"Нашето предложение е към Реформаторския блок е да бъде учреден граждански съвет, в който да участват и да търсят единодействие и граждани. Трябва да се опитаме да създадем едно могъщо обединение, което по-късно да се превърне в основа на на едно реформаторско управление", призова още в началото на срещата проф. Михаил Неделчев, почетен професор от Нов български университет.
"Нашата задача не е да печелим доверие за нас, а да върнем доверието на критичен брой българи в демокрацията. Улицата дава диагнозата, но решението трябва да дойде именно от обединението на партии и граждани", заяви лидерът на Демократи за силна България Радан Кънев.
Лидерът на "Движение България на гражданите" Меглена Кунева обясни, че целта им е да направят политическа иновация. Тя беше категорична, че отдавна е дошло време, в което партиите трябва да отстъпят една крачка назад, за да пуснат гражданите във формулирането на политическите решения.
"Партиите изядоха почвата на политическото, нужно е тя да се рекултивира", посочи Кунава.
Христо Генев от Зелените изрази надежда гражданският съвет ще има роля във взимането на решение за реформаторската общност, която да промени изцяло политическата система в България.
Лидерът на Национална партия "Свобода и Достойнство" Корман Исмаилов коментира, че партиите в блока и университетските преподаватели имат еднакво разбиране, че партиите в парламента са доказали своята олигархическа зависимост и трябва да си ходят. Той посочи, че Реформаторският блок търси максимално общи цели и обща стратегия за развитие на страната и ще засили усилията си за свалянето на правителството.
"Трябва да кажем ясно и категорично, че всеки един гражданин на тази държава има право да участва в този граждански съвет", пък заяви лидерът на "Синьо единство" Христо Панчугов. "Всички сме активни участници в протестите. Желанието ни е цялата тази енергия, която се разгръща по площадите да получи израз чрез представителство в бъдещите форми на управление", коментира проф. Михаил Неделчев.
Освен него на срещата присъстваха и проф. Божидар Кунчев - литературовед, преподавател в Су , д-р Атанас Славов -конституционалист, преподавател в СУ, проф. Тодор Танев - политолог, преподавател в СУ и Димитър Бочев - писател и политически имигрант. Те изразиха радост, че граждани и политици могат да говорят на един език и обясниха, че са се обърнали към Реформаторския блок, заради споделената ценност за демафиотизиране на държавата.
"Нищо по-малко не съм очаквала и ви благодаря, че го направихте бързо", обърна се Кунева към преподавателите. Тя изтъкна, че българският народ има празник на будителите и че е хубаво, че техния списък непрекъснато се обновява. "Не може да търсиш уюта на интелектуалното и той да ви е достатъчен. Надявам се, вашият кръг да се разширява", пожела тя на преподавателите.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."