Служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Спас e подал сигнал в прокуратурата във връзка със санирането. В студиото на предаването "Тази сутрин" по БиТиВи той обясни, че програмата за санирането е стигнала до прокурор заради съмнения за нарушения.
Попниколов посочи, че част от нарушенията са прекомерно и необосновано високи цени, както и наддоговаряне на средства - договори с неосигурено финансиране. Първоначалните цени на програмата са били 290 лв. на квадратен метър без ДДС, а сега 140 лева.
Спас Попниколов отбеляза, че като цяло санирането е добра идея, но трябва да се направят промени в правилата и да се коригират цени.
Във връзка с изчезналите документи за тунел "Железница" на магистрала "Струма", Попниколов коментира, че отговорност носи председателят на оценителната комисия. Той е категоричен, че не е правен опит да се прикрива изчезването на документите. Веднага щом това е станало ясно, единственото законово решение било да се прекрати процедурата. Министърът многократно подчерта, че той не е следствен орган и призова следствието да бъде оставено да работи и да установи как са изнесени документите.
Регионалният министър не е съгласен с твърдението, че прекратяването на процедурата ще доведе до загуба на евросредства. Най-големият проблем е участъкът на Кресненското дефиле. Попниколов подчерта, че там нещата са забавени много и оттам идва рискът да бъдат загубени 2 млрд. лв., колкото е стойността на цялата магистрала. Министърът обърна внимание, че ако един километър магистрала не е завършен, губим парите за всичко построено досега.
Той обясни, че казусът с Кресненското дефиле е свързан със специалния статут на района. За забавянето Попниколов обвини всички, които са се занимавали с казуса през последните 10 години. Той попита защо се е чакало толкова дълго като се знае, че това е най-тежкият участък. Едва през ноември миналата година е направена процедурата за идеен проект, след което трябвало да се направи оценка въздействието на околната среда, което в случая е тежка и бавна процедура.
Спас Попниколов е категоричен, че няма да си подаде оставката. Искането за оставката му носело политически характер. Относно казуса с изчезналите документи той подозира саботаж срещу работата на Агенция "Пътна инфраструктура", МРРБ и на цялото служебно правителство.
Доколкото той знае документите са изнесени от външния експерт Стефан Гайтанджиев. Той и още един човек - член на оценителната комисия, са влезли в стаята с документите. Липсва част от техническата оферта, която е предмет на оценка. Коя е фирмата обаче не се знае, тъй като сигналът на АПИ е само за участник.
Спас Попниколов е категоричен, че не е сменял служители в АПИ и призова предсешественичката си Лиляна Павлова да се извини на съвестните служители за това, че ги е обвинила, че са компрометирани.
Попниколов обвини предшественичката си, че не са били осигурени пари за ремонтите на тунелите "Ечемишка" и "Витиня".
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни