Проблемът с анонимните сигнали и сега си е решен – като отнасяш сигнала до прокуратурата, тя образува досъдебно производство, а след това преценява дали да го прекрати, ако няма основание, или да повдигне обвинение. Това коментира депутатът от Патриотичния фронт Емил Димитров – Ревизоро в ефира на БНТ.
Според Димитров, ако искаш да задвижиш сериозен механизъм, един човек да бъде поставен на проверки, това трябва да стане по другия начин. Ревизоро смята, че трябва да се събере “достатъчно критична маса гласове”, за да мине този законопроект. Депутатът е убеден, че при този закон трябва да бъде спазено действащото законодателство, както е в Наказателно-процесуалния кодекс, а не да съществува обратна степен на доказването, тъй като знаем, че има презумцията за невинност и всеки е невинен до доказването на вина с излязла в сила присъда. Димитров и неговата политическа сила не са съгласни и с продължителността на давностните срокове. Те, по думите му, трябва да бъдат съобразени с давностните срокове в действащото законодателство. Друг неизяснен въпрос, според него, е и кой контролира самата комисия, т.е. “нас ни пази стражата, а кой ще ни пази от стражата”. Народното събрание като висш законодателен орган би трябвало чрез своята специализирана комисия да упражнява този контрол, убеден е депутатът от ПФ.
Според него въпросът “Трябва ли антикорупционният закон да разрешава употребата на анонимни сигналиима две страни. Едно е да запазиш в анонимност човека, който е подал сигнала, за да го съхраниш, друго е да получиш неподписан сигнал. Тук Емил Димитров обясни какво се предвижда в този смиксъл в законопроекта така: “Аз имам някакви данни сррещу Вас и ги подавам с моето име със всичко в тази нова служба. те ме извикват, разпитват ме /така трябва да изглежда този случай/. Аз потвърждавам тези данни /защото иначе данни с някакво ЕГН и име – аз открадвам Вашето ЕГН и име, подавам сигнал, а Вие дори не знаете какъв сигнал сте подали, а някой някъде работи, харчи пари и унищожава живота другимо, на когото аз съм решил да отмъстя.” След разпита тези данни се засекретяват и само информацията, която е въз основа на този сигнал, се пуска за проверка – дали има необходимите данни, че е извършено престъпление или няма. Ако има, започва проверка. Иначе, допълни Ревизоро,
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."