"Сега субсидиите мотивират участието в избори. Стана бизнес да играеш за 1% и после 4 години да си на държавна хранилка", аргументира се Кадиев.
Информацията потвърди и зам.председателят на парламента Мая Манолова, която уточни, че допълнението "Кадиев" влиза в бюджетната комисия още другата седмица.
"Ще изчисляваме с колко точно да свием субсидиите. Има варианти. Ако се приеме допълнението "Кадиев", ГЕРБ ще загуби 2,2 млн. лв. догодина, а БСП - 1,8 млн. лв. ДПС ще има с 800 000 лв. по-малко, а "Атака" губи 0,5 млн. "Ощетени" ще са още 4 партии, взели над 1% на последния вот.
НФСБ на Валери Симеонов ще се раздели със 790 000 лв., ДБГ на Меглена Кунева с 680 000, ВМРО с 400 хил. лв., а "Глас народен" на Светльо Витков - с 285 000 лв. Икономията ще се постигне чрез следната формула - получилите 1% на последните избори за НС ще разполагат с по 6 лв. вместо сегашните 12 лв. на глас, като парламентарните ще запазят 45-те хиляди лева, които им се полагат на депутатски мандат, обясни вносителят.
До момента друга формула освен "Кадиев" в деловодството не е депозирана. Неофициално от мнозинството споделиха, че орязването може да е по-малко - в диапазона между 6 и 11.


Коментари (0)