Руската държавна информационна агенция РИА Новости публикува провокативен текст на журналистката Ирина Алкснис, в който рисува апокалиптична картина за бъдещето на България. В нея авторът й говори за демографски и икономически упадък на страната ни в резултат от присъединяването към Европейския съюз. В подкрепа на тезата си Алконис привежда данни за икономическо развитие и качество на живота в България, които макар да са по-високи от тези в Русия, се използват за да се правят внушения - че България преживява тежка демографска криза и страната реално умира.
В статията се цитират данни на департамента по икономически и социални въпроси на ООН, според които числеността на населението на България е паднала под 7 милиона души. Посочва се и коментар на академик Петър Иванов, който твърди, че "България е в клинична демографска смърт, тя умира... Ние сме най-бързо изчезващата нация в света."
За отбелязване е, че според преброяването на населението през 1946 г. страната тогава е наброявала 7 029 349 души, а през 1985 г. - 8 948 649 жители. Така през последните три десетилетия са загубени два милиона души, при това днес ситуацията е по-зле, отколкото веднага след Втората световна война. Тази новина би могла да стане предмет на ожесточена дискусия по ключовите въпроси на съвременното устройство на света, се посочва в статията.
От една страна, причините за най-тежката, да не кажем катастрофална депопулация на България са напълно очевидни - и те са крайно неласкави по отношение на Европейския съюз, защото случващото се е пряко следствие от "европейския избор" на тази страна.
Сравнително до неотдавна процъфтяващата аграрно и промишлено развита България сега се оказа просто изсмукана благодарение на политиката на ЕС с нейните квоти, субсидии и строго регламентиране. Резултат на това е унищожаването в България на практически всички конкурентоспособни предприятия и разоряването на икономиката, което на свой ред повлия фатално върху демографските процеси - масово напускане на работоспособното население, спад на раждаемостта и т.н., констатира авторът на статията.
В статията се третира и проблема как оценявате българското председателство на Съвета на ЕС. Ако говорим за криза от глобален мащаб, всяка страна показва различните й вариации. Но има една принципно важна тънкост - наблюдава се непосредствена връзка между дълбочината на тази криза и равнището на суверенитета на тази или онази страна. В резултат страните, намиращи се в сурово подчинение към висшестоящите структури (било България или Литва към ЕС или Япония по отношение на САЩ), страдат от доста по-сложни демографски проблеми от тези, които се стремят да водят самостоятелна политика.
Причините са очевидни. Илюзиите от периода на разцвета на либералния глобализъм увяхнаха и стана ясно, че зад тях са се криели неоколониални практики, при които доминиращите държави по навик изпомпват ресурсите от подчинените страни - както природните и икономическите, така и човешките. България всъщност е най-ярък пример в това отношение - икономиката е разорена, населението отпътува на Запад, като помогна по този начин да бъдат решени проблемите на Стара Европа.
Може да се спори колко успешно и вярно бе решението в ЕС да бъдат приети огромни маси мигранти от Африка и Близкия изток, но не може да се отрече, че ръководството на Съюза действа напълно умишлено, като се стремеше да реши стоящите пред него проблеми с числеността на населението, а при това имаше политическата воля и ресурсите за тази кампания.
Аналогична е ситуацията и с Русия, която е в най-добро положение по този въпрос сред европейските постсъветски страни (изключение са само страните от Централна Азия). При това мерките, които се предприемат от руското ръководство за решаването на съществуващите проблеми, също са добре известни - от привличането на мигранти до стимулиране на раждаемостта.
Но главното е, че Москва има необходимото ниво на суверенитет, за да реализира тези мерки, които в крайна сметка дават резултат през последните години въпреки всякакви затруднения и отрицателни фактори.
Фактически България (и останалите страни, намиращи се в тежък демографски срив) имат рецепта, благодарение на която тя може да обърне ситуацията и да прекрати процеса на собственото си "умиране". Трябва "само" да си върне националния суверенитет.
Само че остава открит въпросът дали властите на тази страна имат такова желание и, което е още по-важно - възможност.
Източник: КлубZ.бг
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."