Днес гражданите задават дневния ред на нашия дебат. Той е продължение на срещата с вицепрезидента на ЕС Вивиан Рединг в края на юни и се надявам и аз да мога да чуя гласът на хората днес.
Така започна своето 5-минутно обръщение към гражданското общество президентът Росен Плевнелиев преди днешния дебат на тема “Пазарна икономика”.
Държавният глава подчерта, че за него е особено важно освен да се чуят мнения по актуални въпроси, но и да се намерят правилните решения за тях.
Убеден съм, че има правилни и грешни проекти, правилни и неправилни стъпки. Сега най-важното е да дефинираме повече правилни стъпките, посочени именно от гражданите, за да променим ситуацията у нас. Освен това е много важно да дефинираме и нашите национални приоритети, по който да дебатираме.
Плевнелиев изтъкна още, че е необходимо да се търсят допирните точки между различните политически сили в името на една работеща икономика. В интерес на нацията да се посочат проблемите и да се търси консенсус за тяхното решаване, смята още Плевнелиев.
Държавният глава напомни, че по време на срещата с Вивиан Рединг най-често гражданите са споменавали думите корупция, мафия, монополи, олигарси, зависими медии и недостатъчно независими органи на правораздаване и недостатъчно справедлива държава.
За всички тези проблеми има причини, за които трябва да се търсят решенията. Той даде за пример проблемът с олигархията, за чието съществуване президентът посочи четири източници: държавните пари, обществените поръчки, приватизацията и сивия сектор. Но с тяхното ограничаване можем да направим една много по-добра икономика за България.
Росен Плевнелиев подчерта, че нашата икономика е болна, има тумор, който не трябва да се лекува, а да бъде отрязан веднъж завинаги.
„Днес има две различни Българии. Едната България е на тези предприемачи, които нямат нужда от държавните пари, а имат устойчиви бизнес модели. Другата България е на тези, които имат нужда от връзкарство, за да могат да успяват в бизнеса. Едната България е на тези, които вярват в нашата европейска ориентация и нейното достойно място в Европейския съюз. И на другите, които наричат европейските компании колонизатори. Едната България е на тези, които с технологиите и моженето в 21 век гледат напред към тези пазарни сегменти, в които можем да успяваме, към тези индустрии, в които можем да бъдем най-добрите или едни от най-добрите в Европа. И една друга България, в която все още откриваме паметници на Тодор Живков и за съжаление гледаме по-скоро назад, отколкото напред", каза държавният глава.
Дебатите, които стартират днес с гражданите, ще задвижат българските институциите, а президентът ще носи отговорност за конкретните решения, които се вземат. Това е смисълът на този дебат. Само с колективни усилия и с правилната посока, зададена от гражданите ние можем да подобрим нашата икономическа среда, категоричен бе Росен Плевнелиев.
Той дебело подчерта, че иска да бъде президент - обединител на нацията. Но това означава да бъде честен с обществото.
Искам да бъда обединител, но не мога да не бъда честен. Искам винаги да изразявам своята позиция, а не да си затварям очите за проблемите, защото според мен по този начин работя за нацията.
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.