5 Февруари, 2026

Росен Плевнелиев: Визите за Грузия към ЕС трябва да паднат

Росен Плевнелиев: Визите за Грузия към ЕС трябва да паднат

Безвизовите пътувания за грузинските граждани в ЕС трябва възможно най-скоро да се превърнат в реалност. Това заяви президентът Росен Плевнелиев в време на разговора си с министър-председателя на Грузия Иракли Гарибашвили, който е на официално посещение в България. Страната ни приветства бързия и устойчив напредък на Грузия при изпълнението на Плана за действие за либерализиране на визовия режим с ЕС и няма никакви причини за отлагане на това решение, посочи държавният глава, съобщиха от президентския пресцентър.

Президентът Росен Плевнелиев и премиерът Иракли Гарибашвили подчертаха силните връзки между българския и грузинския народ, които трябва да бъдат развивани. Държавният глава изрази категоричната подкрепа за евроатлантическата интеграция на Грузия, която е силен и надежден партньор на ЕС и НАТО в региона.

България и Грузия имат ключово значение за свързаността в Черноморския регион и потенциалът за сътрудничество по стратегически инфраструктурни и енергийни проекти е значителен, беше посочено по време на разговора. Двете страни подкрепят реализацията на Южния газов коридор, а Грузия е важен партньор по проектите за диверсификация на източниците и трасетата за доставка на природен газ за Европа и България.

Подчертан беше и интересът на България и на Грузия от осъществяването на проекта на Китай за изграждането на железопътен транспортен коридор по „пътя на коприната“, свързващ Азия с Европа.

Възможностите за насърчаване на двустранното търговско-икономическо сътрудничество и българската подкрепа за осъществяваните в кавказката държава реформи също бяха акцент по време на разговора между президента Росен Плевнелиев и министър-председателя Иракли Гарибашвили. Грузинската страна ще разчита на практическа българска подкрепа за провеждането на ключови реформи и за подобряване на законодателството на страната. Откроен беше също така потенциалът за сътрудничество в областта на транспорта и логистиката, енергетиката, информационните и комуникационните технологии, фармацията, земеделието и производството на храни.

Грузия трябва да използва възможността на България да определя регионалния дневен ред, подчерта президентът Росен Плевнелиев. Държавният глава припомни, че страната ни председателства в момента водещия формат за регионален политическия диалог - Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, както и Комитета на министрите на Съвета на Европа. През септември 2016 г. България ще бъде домакин на срещата на президентите от Групата „Арайолуш“, което е още една възможност да бъдат обсъдени въпроси от ключово значение за страните от Черноморския регион, посочи още президентът Росен Плевнелиев.

Сподели:

Коментари (0)

Младен Маринов: Защо ли РУ в Годеч е закрито от Бойко Рашков в същия период, в който е  регистрирана "фаталната" НПО

Младен Маринов: Защо ли РУ в Годеч е закрито от Бойко Рашков в същия период, в който е регистрирана "фаталната" НПО

Той подчерта, че има множество въпроси, на които първо трябва да бъдат дадени отговори, преди да се правят политически внушения

Радан Кънев:  Борисов е завил пред Вебер, че специални проблеми между САЩ и България са наложили подписването на Хартата за мир, но няма да бъде ратифицирана

Радан Кънев: Борисов е завил пред Вебер, че специални проблеми между САЩ и България са наложили подписването на Хартата за мир, но няма да бъде ратифицирана

Според евродепутата обяснението, дадено в европейския контекст, се разминава с това, което е било представено пред българската публика.„Подчертавам, че това е обмен на реплики пред стотици хора - депутати и служители на депутатите, на групата и на ЕП. Никога не цитирам публично лични разговори“, заяви той

Николай Нанков изпълни ангажимент към жителите на Дерманци, интензивният трафик се извежда извън централната част на селото

Николай Нанков изпълни ангажимент към жителите на Дерманци, интензивният трафик се извежда извън централната част на селото

"В селото живеят над 2000 души и заради добрите пътни връзки и новия лот на “Хемус” то се населява с все повече млади и активни хора със семействата им"