Споразумението СЕТА между ЕС и Канада отваря вратата за навлизането на американските корпорации на европейския пазар след провала на преговорите между Европа и САЩ. Това заяви по bTV проф. Румен Гечев от БСП.
"Отава е незначителен партньор за ЕС и заема под 2% от общия му търговски оборот. В политиката не всичко е такова, каквото изглежда. Американските фирми вече се регистрират в Канада и ще могат да оперират в страните-членки като канадски. Така валякът на водещите корпорации ще започне да мачка не само малкия и среден бизнес, но и по-едрия", коментира Гечев. Според него рискът за България е още по-голям, защото само в селското стопанство производителността на труда е 7 пъти по-ниска. Ако споразумението мине, Канада и САЩ през Канада ще внасят своите продукти с нулеви ставки и ще предизвикат масови фалити на родните производители.
"Забележете, че Германия е подписала споразумението със специална клауза - като започне то да действа, всеки германски съд може да го денонсира, ако се прецени, че то е в ущърб на националния бизнес. При нас няма никаква спасителна клауза", изтъкна Гечев.
Според него зад ветото във Валония стои Франция, така както други европейски страни използваха Холандия за ветото върху нас за Шенген.
Гечев вижда втората голяма опасност в "наглата възможност" големите корпорации да съдят правителства на страните-членки на ЕС, ако не са доволни от законодателството им. Не на последно място той посочи като заплаха масовото навлизане на ГМО храни.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство