Нашата позиция ще бъде детайлна и категорична, когато БНБ ни представи конкретен план, разписан с числа кое колко ще ни струва. Това каза депутатът от Коалиция за България и зам.-председател на парламентарната комисия по икономическа политика и туризъм Румен Гечев по време на заседание на комисията по бюджет и финанси за извършения в КТБ одит.
Гечев заяви, че депутатите от всички парламентарни групи настояват да получат отговор на въпроса колко биха стрували различните варианти за българската икономика и обикновения данъкоплатец, тъй като до момента няма избран окончателен вариант.
"Този вариант, по който ние и в момента изразяваме принципно съгласие за одържавяването на по-малката "Агрикол", това, което може би не беше казано и ще бъде интересно за българската общественост. Основната причина да обърнем внимание на този реален и вероятно работещ вариант, е че по този начин няма да прекъснем нормалното функциониране на десетки фирми от важни отрасли, които имат сметки в тази банка", каза още Гечев.
Той подчерта, че евентуалните загуби не са загуби само на данъкоплатците, а и на БВП, социални помощи и други.
"Затова е обща нашата отговорност, защото тя касае и българската икономика и бюджета", заяви той. "Коалиция за България" ще продължи да участва активно в консултациите и обсъжданията, заедно с оторизираните институции за решаването на този частичен, но сериозен проблем в отделна банка – КТБ", каза Гечев и посочи, че от коалицията се подготвя да разгледат в детайли предложенията на БНБ.
Още от България
Шишков: Предстои спиране на тока и водата в Баба Алино, издават се заповеди за събаряне
"230 са актовете за сгради, които нямат подробен устройствен план"
Ивайло Мирчев: Да каже Румен Радев коя олигархия точно е победена
Според него управленската програма на "Прогресивна България" свидетелства за точно обратното - прегрупирането на олигархията около новата власт
Надежда Нейнски: От програмата на Радев не разбрах каква иска да бъде България през 2030 година
Бившият външен министър е на мнение, че за България най-добрият начин да защитава националния си интерес е чрез демократичните съюзи, в които членува, защото така страната увеличава тежестта си в международните отношения