27 Ноември, 2024

С промени в Закона за лични документи въвеждат чип в картите за самоличност

С промени в Закона за лични документи въвеждат чип в картите за самоличност

Правителството одобри промени в Закона за българските лични документи, които дават възможност за въвеждане на чип с биометрични данни в личните карти.

Проектът предвижда възможност за избор дали в даден документ за самоличност да бъде поставян на т.нар. електронен идентификатор, който дава възможност държавата да разпознава гражданите в интернет чрез система, подобна на електронно ЕГН и ще позволи електронно гласуване. Това ще става с изрично заявяване на отказ от поставянето на чипа. "По този начин се създават условия услугата да се ползва от значителен брой лица, което ще има позитивен ефект върху изграждането на електронното управление, отварянето на институциите към гражданите и достъпа до електронни административни услуги", мотивират се вносителите.

Въвеждането на електронен идентификатор в личните карти бе заложено в Закона за електронната идентификация, но бе отхвърлено на второ четене от вътрешната комисия в НС по предложение на председателя й Цветан Цветанов (ГЕРБ). Преди окончателното отхвърляне на промените в комисията Цветанов отправи обвинения за лобизъм в полза на определени фирми, а по-късно пък коментира, че не може с поправките в Закона за електронната идентификация да се променя специялен закон - този за българските лични документи.

Сега предложеният законопроект регламентира използването на електронна идентификация и в международния паспорт. "Макар идентификацията с паспорт за целите на електронното управление да е подход, който никоя друга държава не използва, възможността за това може да бъде полезна на българските граждани, особено на живеещите или пребиваващите в чужбина", посочва правителствената информационна служба.

Предвидена е възможност на електронния носител на информация в личната карта да се записват и биометрични данни на притежателя му. Това ще става в отделен защитен сегмент на носителя и при изрично заявено желание. Със заявяване на желание ще бъде извършвано записването на удостоверения за електронна идентичност и електронен подпис в документа.

Законопроектът не налага задължителна смяна на личните карти, посочват вносителите. Тя ще става поетапно, при изтичане на настоящите. По данни на МВР всяка година, поради изтичане на срока, загуба или навършване на 14-годишна възраст, се издават по около 600 000 лични карти, като в някои години се очаква този брой да нарасне до 1 600 000.

Предвижда се законът да влезе в сила от 1 януари 2018 г., когато се очаква МВР да има техническа възможност за издаване на лични документи с електронен носител.

Сподели:
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.

Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията

Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията

"Решението е автономно мое"