Върховният административен съд (ВАС) отказа да постанови тълкувателно решение дали Комисията по досиетата има право да оповестява сътрудниците на бившата Държавна сигурност, ако за тях в архивите са останали само т.нар. "картончета", съобщава "Дневник".
Това ще затрудни в голяма степен работата на комисията, която ще бъде оставена да работи в ситуация на правна несигурност. Кашата с "картончетата" беше забъркана от самия върховен съд. След 93 дела, по които ВАС решава, че сътрудникът на ДС само с картонче все пак си е сътрудник, идват две дела, по които върховните съдии постановяват, че обявяването на такива хора е незаконно.
Това предизвика националния омбудсман Константин Пенчев да отправи искане до ВАС за тълкувателно решение, което би прекратило противоречивата практика на съда. Искането му бе подадено през март 2014 година, а година по-късно Общото събрание на съда отказа да го допусне за разглеждане.
Решението за отклоняване на питането не е публикувано на сайта на Върховния административен съд, за което няма обяснение. Общо 84 съдии са участвали в гласуването за допустимост на искането, а 41 са гласували "за", докато против са били 43-ма.
С разпореждане председателят на ВАС Георги Колев е определил за докладчици по тълкувателното дело Сребрина Христова и Жанета Петрова. Самата Жанета Петрова е част двата съдебни състава, които обърнаха практиката на съда и забъркаха правната каша.
Единственият изход на Комисията по досиетата е да продължи да обявява сътрудниците на ДС с картончета и да рискува осъдителните решения на ВАС. Проблемът може да бъде решен чрез промени в закона.
Според Програма "Достъп до информация" няма аргументи защо ВАС се е отклонил от утвърдената си практика след 93 поредни съдебни решения.
"В настоящия случай е извън съмнение, че с отклонението от установената в рамките на около 7 години практика, се създава тъкмо неизвестност, правна несигурност и непредвидимост", заявяват от организация.
Председателят на Комисията по досиетата Евтим Костадинов изрази своето "недоумение" от създадената ситуация.
"Просто недоумявам. Да отхвърлят искане и на омбудсмана. Това е парадоксална ситуация, от която не знам какъв ще е изходът", каза той, цитиран от "Дневник". Според него с липсата на тълкувателно решение магистратите променят и същността на закона и минират дейността на комисията. "Работим само по документи, а с последните две решения, те искат от нас и да доказваме дейност". Костадинов заяви, че очаква среща с омбудсмана и не може да предвиди как ще се действа оттук нататък.
През 2013 година Конституционният съд реши, че обявяването на сътрудниците на ДС само по картончетата е напълно законосъобразно.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас