28 Март, 2026

Съдът ще се произнася до 6 месеца за пътища и магистрали

Съдът ще се произнася до 6 месеца за пътища и магистрали

Целта е по-бързо да се изграждат обекти с национално значение

Само на една инстанция ще бъде обжалването на оценките на въздействието на околната среда /ОВОС/, когато става дума за изграждането на обекти от национално значение. Това записаха окончателно депутатите с измененията в Закона за опазване на околната среда, които бяха внесени от ГЕРБ.

Целта е по-бързо да могат да се изграждат обекти с национално и стратегическо значение - магистрали, пътища, жп инфраструктура. Затова и съдът ще трябва да се произнася в срок от 6 месеца от подаване на жалбата.

Досега обжалването на решенията на ОВОС бе на две инстанции. Това беше и основният аргумент на БСП да не подкрепи измененията в закона.

Според тях гледането на делата на две инстанции е основна норма в българското право. Премахвайки втората инстанция, ще се нарушат основни правила.

"Да запазим законността, да запазим двете инстанции и да подкрепим бързата писта. Когато заменяме бързите инвестиции за околната среда, получаваме бетонената джунгла в Слънчев бряг", отсече Атанас Костадинов от БСП.

Данаил Кирилов от ГЕРБ репликира и цитира множество други закони, по които се взимат решения на една инстанция.

Йордан Цонев от ДПС пък допълни, че всички искат ускоряване на инвестиционния процес, а в момента се точат дела по няколко години.

"Трябва да разберем, че парите за пенсии идват от инвестиции, а не от небето. Не става въпрос за двете инстанции, а за бързината", заключи Цонев.

Атанас Стоянов от "Обединените патриоти" бе предложил промените да касаят и общинските обекти от първостепенно значение, а не само тези от национално, но това не бе прието.

"Важна е защитата на околната ни среда, но е важно и икономическото развитие в регионите ни", обоснова се патриотът.

Сподели:

Коментари (0)

 Асен Василев: Радев е един страхлив лицемер! Лъже, нагажда се, в листите му има агенти на ДС

Асен Василев: Радев е един страхлив лицемер! Лъже, нагажда се, в листите му има агенти на ДС

„Навръх Коледа 2024 г. се подписва предварителното споразумение за „Боташ“, лично договорено от Радев. Оттогава всеки от нас плаща 50 евро през сметките си за ток и газ и ще плаща още 10 години“, заяви той

Заради лошото време отлагат официалния старт на мотосезона

Заради лошото време отлагат официалния старт на мотосезона

Началото на сезона трябваше да бъде даден днес в 10:00 часа с водосвет на площад "Княз Александър I Батенберг" и да продължи с мотошествие до резиденция "Бояна".

Трайков: Мерките ни имат за цел да предотвратят инфлационни процеси в България

Трайков: Мерките ни имат за цел да предотвратят инфлационни процеси в България

Министърът посочи, че през седмицата са проведени срещи с браншови организации и институции за анализ на възможните мерки, като е търсен баланс между разходите за тях и очаквания ефект.