Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи нова амнезия. Царят даде интервю пред френския вестник L’Express, в което обяснява защо е влязъл в българската политика. "Кандидатирах се за премиер на България, защото смятах, че това е най-добрият начин да служа на страната си. Не обичам да се връщам към миналото. Няма полза от премисляне на неща, които не можем да променим. Взех това решение (да стане премиер - б.р.), защото мислех, че това е най-добрият начин да служа на страната си в много труден за нея момент. Резултатът е налице: влязохме в ЕС и имаме определен напредък. Често забравяме в какво положение бе България през 80-те години на 20 век и къде сме сега. Трябва да отчетем желанието на обществото за промяна. Също така неговото раздразнение от това да вижда твърде дълго едни и същи лица“, каза Кобурга.
„Наистина, президентският пост има повече сходства с този на суверена, но бяха предприети какви ли не действия, за да ми попречат да се кандидатирам за този пост. За политическите ми съперници обаче бе по-лошо, че станах премиер, тъй като премиерът разполага с реална власт. Именно така можех да направя нещо полезно за страната си. Не исках да повтарям примера на графа на Шамбор, като остана в изгнание. Трябва да бъдем реалисти и да приемаме нещата такива, каквито са“, казва още Симеон Втори пред вестника.
Царя е забравил, че управляваше заедно с партията наследничка на БКП, която през кошмарните му "80-те години" беше на власт. Другият солиден партньор на НДСВ пък в два мандата бе ДПС, в която бъка от агенти на Държавна сигурност, която държеше държавата в ръцете си през 80-те години, когато Сакскобургготски е живял "като Симеончо" в Мадрид, както обичаха да казват бабите преди да стане премиер.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.