Смолянско село е на път да постигне 100 % избирателна активност на предстоящия местен вот. Причината е, че там право на глас имат само 20 от местните хора. Става въпрос за смолянското село Ровино, което според новия закон може да гласува за кмет, защото е с над 100 жители. Парадоксът обаче е в това, че над 80 от тях имат психически увреждания и нямат право на глас.
Кметът на община Смолян Николай Мелемеов поясни, че в Дома за жени с психични отклонения в селото са настанени 86 души, които имат ограничени права за гласуване. По този начин 20 души ще избират кмета на селото.
В момента за Ровино отговаря кметският наместник на село Подвис, което са намира на близо 3 км. „Нищо не мога да кажа, за тях нищо няма да се промени”, коментира ситуацията Радослав Чаушев, кметският наместник в Ровино.
Въпреки малкия си брой, жителите на селото са оптимистично настроени. Марусия Каменова коментира, че „ще гледаме някой да свърши работата. До помисли за народа, за населението тук, за селото да помисли”. Според г-жа Каменова кметът трябва да е млад и деен човек.
Промените в закона, според който всяко населено място с над 100 жители може да гласува за кмет, ще довоедат до откриването на нови работни места в община Смолян. До сега избираемите кметове са били 10, а след октомври ще бъдат 35. В някои населени места започва допитване до населението за сливането им с по-големи села. Това обаче технологично до местния вот няма как да се случи.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас