Според регламента на ВСС първо бе представена и обсъдена кандидатурата на Борислав Сарафов. На това ниво се прилагал принципът по азбучен ред на кандидата, което тотално се разминава с логиката, при гласуването да се започне най-напред с претендена първи подал документи за участие в конкурса.
Борислав Сарафов бе категоричен, че държавното обвинение не се нуждае от спасител, а от реформи. Той отчете, че са постигнати добри резултати в борбата срещу организираната престъпност, но са се провалили по делата срещу корупцията по високите етажи на властта. Кандидатът се обяви против проточване на разследването по 2, 3, 4 години и за принципно атестиране на прокурорите, за да имат кариерно израстване. Той е срещу уравнивиловката, защото тя убива конкурентноспособността в прокуратурата. Борислав Сарафов се обяви още за прецизиран и внимателен допуск на граждански контрол в обвинението, но и за изработка на нов Наказателен кодекс, сегашният е остарял.
Сарафов обаче се опита да се измъкне по три скандални въпроса – дали ще образува нови производства срещу Роман Василев, заради безогледното му поведение при ареста на министър Цонев, ще разследва ли наново убийството на Чакъра, заради което България бе осъдена в Сстрасбур, и ще провери ли дали Юри Ленев е измъчван по време на разследването?
Претендентът за стола на Борис Велчев обяви, че по първите два въпроса всичко е приключило – Роман Василев е бил наказан и го е изтърпял, а за Чакъра е водено разследване и също е завършило. Единствено по случая Ленев Сарафов направи уговорка, че е готов да се запознае със случая. Накрая той си изми ръцете с клишето: „Дайте ми фактите и ще ви дам правосъдие”.
Освен казионните въпроси на Сарафов бяха зададени и още няколко директни питания: от какви средства са закупени трите апартамнета, които са дарени от родителите му, с какви пари майка му си е закупила къща в испански град. Дириектен въпрос към кандидата е отправил и настоящ затворник – Христо Василев – Папата. Той директно обвинява магистрата за грешки при разследването на дела, свързани с него, заевявайки, че няма необходимите морални качества за високия пост.
Според Сарафов трите дарени апартамента са маломерни и се намират в кв. „Люлин”. Те са му прехвърлени през 2006 г. и са били семейна собственост. Майката на кандидата пък се занимавала с градинарство и поддържане на басейни. Тази професия упражнявала и в Испания и със спестени пари и средства на покойния й съпруг е закупила имота.
Сарафов отчете, че сигналите от хора като Папата повишават авторитета му и приема такива жалби като актив. „Папата издига авторитета ми”, категоричен бе прокурорът. Той декларира още, че не членува в масонски ложи, не виждам нищо укоримо в това, защото те не били терористични организации.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."