27 Май, 2026

Сътрудничеството между България и Гърция да бъде локомотив за развитието на региона

Сътрудничеството между България и Гърция да бъде локомотив за развитието на региона

Сътрудничеството между България и Гърция може да се превърне в модел за Балканите, както са Германия и Франция за Европа. Двете страни имат потенциал да бъдат локомотив за развитието на целия регион. Около това мнение са се обединили президентът Росен Плевнелиев и премиерът на Гърция Алексис Ципрас, съобщава прессекретариатът на президента.

Държавният глава прие на "Дондуков" 2 гръцкия премиер, който е на посещение у нас за участие в съвместно заседание на правителствата на двете страни. Визитата е първа на гръцкия премиер в държава от региона, се отбелязва в съобщението.

Засилване на сътрудничеството между България и Гърция в областта на енергетиката, транспортната инфраструктура, търговско-инвестиционните отношения, отбраната, както и миграцията и актуални международни въпроси са обсъдили президентът Плевнелиев и министър-председателят Ципрас.

Двамата са оценили високо постигнатите договорености между правителствата на България и Гърция. Сред тях е ускоряване на работата по газовия интерконектор (IGB), който е основен приоритет и за двете страни и ще осигури реална диверсификация на източниците на природен газ за региона и за Европа. България ще участва и в реализацията на проекта за изграждане на терминал за втечнен газ в гръцкия град Александруполис. Двете страни се договориха да работят също така за изграждането на скоростна ж.п. връзка между пристанищата на Александруполис и Бургас.

В условията на актуалните предизвикателства, свързани с миграцията и борбата с тероризма, синхронът и сътрудничеството между България и Гърция са от стратегическо значение не само за региона, но и за цяла Европа, е подчертано по време на разговора.

Двете страни споделят общи позиции и оценки по редица въпроси от регионалния и международен дневен ред и отличното сътрудничество на всички равнища е предпоставка България и Гърция успешно да се превърнат във фактор за стабилност и сигурност в региона. За това допринася и успешното сътрудничество в рамките на ЕС и НАТО.

Гърция продължава да бъде основен стратегически икономически партньор и инвеститор за България, като за периода 1996 - 2014 г. заема трето място по обем на инвестициите у нас след Холандия и Австрия. Над 1 милион български граждани са посетили южната ни съседка само през тази година, е отбелязано по време на срещата. Президентът Плевнелиев и премиерът Ципрас са посочили, че контактите между двата народа трябва да бъдат насърчавани, защото "икономиката следва хората, а не хората икономиката", информира още прессекретариатът на държавния глава.

Сподели:
Калина Андролова: Чакаме да видим какво Румен Радев ще каже на Урсула

Калина Андролова: Чакаме да видим какво Румен Радев ще каже на Урсула

"Дали, че ще подкрепяме Киев до последна капка кръв или че няма да покрепяме Киев оттук нататък с нищо и никога!", пише тя

Георг Георгиев: Радев поля всички с леден душ - подкрепата за Украйна ще бъде ревизирана

Георг Георгиев: Радев поля всички с леден душ - подкрепата за Украйна ще бъде ревизирана

"Тревожно намерение, което ще следим с внимание дали ще бъде потвърдено и в самите предстоящи разговори с партньорите в Брюксел утре"

Йотова: Това е началото. Ще чакаме до средата на юни, за да може цялостната реформа да влезе в действие

Йотова: Това е началото. Ще чакаме до средата на юни, за да може цялостната реформа да влезе в действие

"Когато реша да го оглася, ще дойда да го направя в Стара Загора", коментира тя по темата дали ще се впусне в битката за президент на идващите избори

Коментари (0)