17 Април, 2026

Създават Оперативен щаб заради кризата в Близкия Изток

Създават Оперативен  щаб заради кризата в Близкия Изток

Той обясни, че щабът ще е с две нива на управление - първото ниво ще е в МВР, а второто ще е на тактическо ниво - на територията на Елхово и Хасково. Те ще имат за цел да създадат необходимата организация да наблюдават и управляват процесите на държавната граница и настаняването на бежанци. 

„Като най-голям риск оценяваме възможността от възникване на хуманитарна криза вследствие на бежанска вълна от Сирия. Затова има конкретни мерки, които ще предприемем веднага. Мерките са в три посоки. На първо място - засилване на наблюдението на държавната граница. На второ място - мерки, свързани с конкретни действия и организация по настаняването и осигуряване на условия за бежанците в България. На трето място - мерки, които ще доведат до намиране на механизми за получаване на помощ по отношение на настаняване на бежанци на наша територия и по отношение на осигуряване на необходимото за пребиваването им", обясни вътрешният министър.

Искам категорично да кажа, че не разполагаме с данни за наличие на пряка терористична заплаха за територията на Република България. Но във връзка с променената ситуацията в Близкия Изток предприемаме действия по оценка и актуализиране на Националния план за противодействие на тероризма", посочи  още вътрешният министър. 

Той посочи, че са били обсъждани и вероятността от икономически и финансови рискове към България. Към момента оценката е, че можем да очакваме негативно влияние, но това няма да е в степен, в която да бъде застрашена националната сигурност. Обсъдени са възможностите от възникване и на социални рискове, свързани с повишаване на криминогенната обстановка вследствие на бежанска вълна, други социални проблеми. Но това също са рискове с ниска степен на вероятност към момента", обясни Йовчев. 

Предприет е конкретен план с 11 мерки, които по-късно ще бъдат оповестени чрез медиите и ще станат достояние на обществеността, допълни министърът.

 

Сподели:

Коментари (0)

Цветанка Андреева: Снимката на Румен Радев с Путин е извадена, за да се активизира най-твърдото ядро на „Прогресивна България“

Цветанка Андреева: Снимката на Румен Радев с Путин е извадена, за да се активизира най-твърдото ядро на „Прогресивна България“

По думите ѝ: „От много време не сме имали такава ярка защита на проруските интереси в България

 ЕФЕ: Бившият проруски президент Румен Радев е  фаворит в България, но може да има нови избори през лятото

ЕФЕ: Бившият проруски президент Румен Радев е фаворит в България, но може да има нови избори през лятото

"Основните лидери продължават да се противопоставят едни на други и да чертаят „червени линии“, което прави почти невъзможно достигането на 121 места, необходими за обикновено мнозинство в парламента", коментира агенцията

1224 обвиняеми и подсъдими могат да гласуват в секции в арестите и затворите

1224 обвиняеми и подсъдими могат да гласуват в секции в арестите и затворите

Обвиняемите и подсъдимите, които нямат влязла в сила присъда към датата на провеждането на избори, имат възможност да гласуват. В затворите  броят им е 650, а в арестите – 574.