Жители на община Гоце Делчев потърсиха съдействие от отговорните институции и медиите, след като съзряха грубо нарушение на Закона за обществените поръчки в действията на градоначалника Владимир Москов от БСП.
След като установяват, че на 15 май тази година община Гоце Делчев обявява конкурс за избор на изпълнител на строително-монтажни дейности, които са неотдавна приключили, гражданите се обръщат към Граждански комитет „Равни пред закона“.
Организацията пък от своя страна изпраща сигнал до Главния прокурор на Република България Сотир Цацаров, министър-председателя Бойко Борисов, Сметната палата, Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика към 43-то НС и началника на ДНСК.
Жителите на Гоце Делчев се надяват отговорните институции да извършат необходимите проверки, които да установят става ли въпрос наистина за сериозна злоупотреба със служебно положение от страна на кмета Москов.
От приложените документи става явно, че кметът е възложил извършването на определени ремонтни дейности на конкретни фирми в нарушение на Закона за обществените поръчки. Ремонтите обаче са извършени много преди самото обявяване на търга и изглежда, че той се обявява само за да бъдат „разчистени сметките“ с въпросните фирми. Оттук възниква въпросът на какъв принцип са избрани те и какъв е смисълът от сега обявената обществена поръчка.
В сигнала, изпратен до Главния прокурор, се посочва, че са извършени строителни дейности, без да се спазват разпоредбите на ЗОП, на стойност 545 876,60 лв.
Обектите, за които става въпрос, и за където според обявения търг предстои да бъде извършена подмяна на водопроводи и канализация, са реално неотдавна завършени, а улиците – асфалтирани. Извършените ремонти са на няколко улици в град Гоце Делчев, както и в с. Лъжница.
„За всеки нормален човек е безумно първо да се извършват ремонтни дейности и след това да се обяви обществена поръчка по ЗОП, което противоречи на елементарна логика и е грубо нарушение на Закона. Надяваме се на вашата спешна намеса, за да се предотвратят бъдещи престъпления и да се разкрият извършени такива“, се казва в писмото до Главния прокурор.
Още от България
Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство
"Но, да го оставим да говори - по-добре е от това да спират обектите"
Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия
Дипломацията трябва да влезе в ролята си, настоя той. По думите му има достатъчно европейски политици, които могат да преговорят с Русия
Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката
Заради течовете се е наложило в детското отделение и в клиничната лаборатория да бъде преместена апаратура и мебели, за да може работата на медицинските екипи да продължи нормално