Софийски градски съд остави без разглеждане жалбата на Цветан Василев срещу искането на прокуратурата за процесуална принуда и задържане под стража за 72 часа.
Според съда, към момента Цветан Василев не е лишено от свобода лице и жалбата е преждевременно подадена и в този смисъл недопустима.
Наблюдаващият прокурор по делото за банковата криза в КТБ Иван Гешев посочи, че вероятно Василев иска да получи индулгенции за едно бъдещо преследване, „но прокуратурата не е нито Ватикана, нито Светия синод да раздава индулгенции, той е арбитър“.
"Вероятно Цветан Василев смята, че трябва да се ползва с по-различен статут от всички български граждани, подчерта още Гешев и поиска на жалбата да не бъде даван ход.
"Вероятно Цветан Василев смята, че трябва да се ползва с по-различен статут от всички български граждани", подчерта още Гешев и поиска на жалбата да не бъде даван ход.
Банкерът не се появи в съдебната зала и е представляван от двама си адвокати.
На делото присъства и баскетболният треньор Константин Папазов-Тити, който се явява като морален защитник на Василев. Телевизионните оператори бяха пуснати за кратко в съдебната зала, след което бяха подканени да напуснат.
В началото от прокуратурата поискаха да не бъде даван ход на делото, защото Цветан Василев не е задържан и е обявен за издирване. Адвокатът на банкера поиска мярката задържане за 72 часа да бъде променена. Въпреки че Василев все още се издирва и на практика мярката му не е влязла в сила, искането е тя да бъде отменена с мотивът, Василев да се върне в страната и да се заеме и на живо с оздравяването на КТБ.
Решението им може да бъде обжалвано от адвокатите на Цветан Василев
в 3-дневен срок пред Софийския апелативен съд.
Драмата в КТБ започна през юни, когато банката беше поставена под особен надзор заради невъзможността да изпълнява своята дейност като финансова институция. Последваха противоречиви изявления от страна на регулатора в лицето на управителя на Българската народна банка Иван Искров, който първоначално твърдеше, че от КТБ липсват значителни суми. Впоследствие се оказа, че тази информация не отговаря на истината, което нанесе сериозен удар върху имиджа на централната банка.
На 28.07.2014 г. задочно прокуратурата обвини за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай Цветан Василев. Началното му обвинение е за това, че през периода от декември 2011 г. до 19 юни 2014 г. умишлено е склонил Маргарита Петрова и Орлин Русев да се разпоредят със сумата от 206 милиона лева. В същия ден за Цветан Василев е издадена Европейска заповед за арест (ЕЗА) и е обявен за издирване в Шенгенската информационна система (ШИС). Той беше обявен за издирване и в информационната система на Интерпол.
Адвокатът на мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев - Константин Симеонов вече заяви, че ще поиска промяна на мярката за неотклонение на банкера, за да може Василев да се върне в България. Това трябва да стане, така че да не се пречи на самото дело. "Всички, които бяха обвиняеми по случая, са вече навън. По тази причина искаме промяна на мярката за неотклонение", подчерта защитникът на Василев. До момента действително в ареста не остана нито един от първоначално задържаните четирима души. По последни данни Василев се намира в Сърбия.
Все още не са ясни резултатите от проверката на КТБ, която трябва да установи какви са действителните липси в банката. В същото време главният прокурор Сотир Цацаров излезе с инициатива по КТБ, с което предизвика недоумение сред мнозинството икономисти и финансисти. Те са единодушни, че това не влиза в неговите компетенции.
В същото време един от основните акционери в КТБ - Оманският държавен резервен фонд, обяви намерението си да работи за разрешаването на проблемите в банката. Президентът на фонда Дарвиш Ал Балуши не разкри подробности за спасителния план, но подчерта: "Самата банка няма никакви проблеми, свързани с финансовия й статут, активите или представянето й. Те са свързани с правителството и регулаторите в страната".
На фона на неизвестността около КТБ, която преди кризата беше четвъртата по големина финансова институция в България, се засилва недоволството сред вложителите в нея. Хиляди клиенти на банката почти всяка седмица излизат по улиците в големите градове и протестират срещу бездействието на властите. В София протестиращите се събират пред сградата на БНБ.
Още от България
Мехмед Дикме: На ракия или уиски Доган вземаше решения срещу България
"Доган има своята роля, влезе в историята на страната, но за голямо съжаление името му ще бъде изчегъртано"
Иван Анчев: Водим Студена война 2.0, можем да я спечелим
В днешното издание на „Видимо и невидимо: Контрапропаганда“ експертът по сигурност Иван Анчев направи задълбочен анализ на ролята на съюзническите отношения в съвременния свят, като подчерта значението на солидарността и стратегическата координация в рамките на НАТО
Справка на НС: Лорер се е въздържал, а Божанков е гласувал „против“ Силви Кирилов за председател на НС
Надежда Йорданова е гласувала първо „за“ Силви Кирилов на балотажа, а при прегласуването „против“ - от пресцентъра на ПП-ДБ заявиха, че пултът за гласуване не е сработил