ДСБ на Радан Кънев и “Атака” на Волен Сидеров може да се окажат в изолация при гласуването на промените в конституцията утре. Това са прогнозите, които идваха до късно тази вечер откъм останалите реформатори, от лидери на ГЕРБ и дори от депутати на БСП, съобщава 24 часа. Очаквало се няколко червени да подкрепят мнозинството.
В 16 часа при Цецка Цачева е имало среща на шефове на парламентарни групи и лидери на партии. По време на нея Божидар Лукарски, шеф на СДС, попитал каква ще е позицията на ГЕРБ и Патриотичния фронт. “Стремим се към мнозинство за промените, гласувани на първо четене”, е бил отговорът. Лукарски потвърдил, че неговата партия е за същото. Целта на сбирката освен да се координират всички политически сили, била да се види, че реформаторите не са единни и Радан Кънев не изразява обща позиция.
В ранния следобед днес е имало и Изпълнителен съвет на Реформаторския блок на “Раковски” 134. Темите били две - промените в конституцията и оценка на министрите. “Бяхме в обичайния състав, когато се гласуват важни решения - Радан Кънев отсъства, но този път и Меглена Кунева я нямаше, тъй като е по работа във Виена”, обясни участник в срещата. Там присъствали заместниците в ДБГ Димитър Танев, Настимир Ананиев, Димитър Делчев, както и Даниел Вълчев.
Лидерът на ДСБ предал по заместниците си Петър Москов и ген. Атанас Атанасов пък, че има среща с посланици. В синята централа отидоха още лидерите на НПСД Корман Исмаилов, на БЗНС Николай Ненчев и на БНД Борислав Великов.
Унило двамата преставители на Радан Кънев обяснили, че няма да получат мнозинство в парламента за исканите промени в конституцията, и поискали решение. Останалите реформатори отказали да гласуват. “Или всички да сме в бяло, или всички да сме в черно - ДСБ да предложи достоен изход от тази ситуация” - това е бил тонът на разговорите.
Неофициално след срещата реформатори коментираха, че целта на целия натиск от Радан Кънев е бил срещу Бойко Борисов и е целял главният прокурор Сотир Цацаров да се изнерви и да влезе в директна схватка. На срещата на реформаторите бил направен опит вероятната оставка на правосъдния министър Христо Иванов да се обвърже с гласуването за промени в конституцията. Тази част от реформаторите, които са близки до Кунева и Лукарски, били категорични, че Христо Иванов трябва да внесе истински отчет за свършеното
от него, какъвто досега не е направил. Отново се възобновил и спорът сред реформаторите чия кандидатура е Христо Иванов. Преди дни ген. Атанасов обяви, че Иванов не може да бъде изваден от кабинета без съгласието на ДСБ.
Тогава Лукарски го репликира, че тепърва научавал, че правосъдният министър е от квотата на ДСБ. Вчера министърът на икономиката, който е и лидер на СДС, подкрепи Борисов, че Иванов сам си клати стола. (Виж долу - б.р.)
Докато реформаторите спореха, Радан Кънев пак влезе в любимата си форма на общуване и написа във фейсбук: “Вчера влизам в едно такси. Шофьорът ми вика: “Може ли да ви подаря тази дюля?” Лидерът на ДСБ взел подарения плод. Тук шофьорът вметнал, че знае, че на Радан Кънев хич не му е леко. “Е, и по-тежко ще става”, пише в заключение съпредседателят на РБ.
Срещата на “Раковски” 134 продължила малко повече от час и приключила без конкретни решения. Всички решили да се изнесат при Цецка Цачева, където да излязат с единно решение на управляващото мнозинство по конституцията. Целта на тази среща била да се види, че реформаторите не са единни.
Вечерта след срещата при Цачева пусна във фейсбук 5 причини защо той вероятно няма да подкрепи мнозинството при гласуването на промените. Емоционално говори пак срещу главния прокурор и бъдещето на децата.
Още от България
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"