Цифрите сочат, че най-високите нива на дял на незаконните продукти на пазара през 2013 г. са в Латвия (28.8%), Литва (27.1%), Ирландия (21.1%), Естония (18.6%) и България (18.2%).
Този факт сам по себе си говори, че въпреки говоренето на МВР-шефа за справяне с контрабандата на акцизни стоки, страната ни продължава да е на челните места по продажба на незаконни продукти. А при тези нива на търговия на черно правителствата в ЕС губят близо 10.9 млрд. евро от нелегалния пазар.
От проучването става ясно, че 33% от незаконните цигари са били от типа „illicit whites", марки, които нямат легална регистрация за съответния национален пазар и са произведени с единствената цел да бъдат незаконно продадени.
KPMG установява, че докато консумацията на тези "illicit whites" цигари се увеличава с 15% спрямо 2012 г., като цяло нелегалната търговия с цигари в ЕС остава на стабилни нива като леко спада от рекордно високите 11.1% през 2012 г. до 10.5% през 2013 г. През 2010 нивата били и 10,4%.
Това се дължи на значителен спад в цигарите, които са законно произведени, но незаконно прехвърлени от страни с по-ниски стойности на акциза към страни с по-висок акциз. Индустрията, правителствата и правоприлагащите агенции са увеличили усилията си, за да ограничат този тип нелегална дейност.
Най-голямо общо количество незаконни цигари са изпушени в Германия и Франция - съответно 11,3 млрд. къса и 9.6 млрд. къса, както и в Полша и Гърция, където цигарите от типа 'illicit whites' представляват съответно 9.1% и 12.2% от обема на пазара.
Най-големи обеми на „illicit whites" нелегални цигари са измерени през 2013 г. в Полша (4,0 млрд. къса), Гърция (2,8 млрд. къса), Испания (2,5 млрд. къса), България (1,6 млрд. къса) и Германия (1,4 млрд. къса).
Изследването разкрива още, че общо 58,6 млрд. незаконни цигари са изпушени в ЕС. Това е еквивалента на общия обем на пазара в страните Испания и Португалия взето заедно и представлява загубени приходи в размер на общо 10,9 млрд. евро.
Дялът на контрабандираните цигари - тези, в които не се включват фалшификатите и цигари тип „illicit whites", пада значително с 26,7% до 35,6 млрд. къса.
„Illicit whites" нелегалните цигари достигат рекордно високия обем от 19,6 млрд. цигари, тръгвайки от практически нулеви стойности през 2006 г.
Въпреки общия спад на незаконния пазар през 2013 г., черният пазар на тютюневи изделия остава сериозен генератор на загуби за правителствата и сериозна конкуренция за легалния производители и търговци. Тази незаконна дейност не само има своите финансови последствия, но и подхранва криминалната дейност в местните общности.
"Последното ни проучване за пазара на незаконен тютюн сочи, че има позитивни новини за намалена търговия с незаконно пренесени от една в друга страна продукти като цяло в ЕС, но други тенденции са тревожни и сред тях е повишената консумация на нелегални марки тип „illicit whites". Докладът ни дава сигнал и за някои страни, където се потребяват големи обеми нелегални тютюневи изделия," коментира Робин Картрайт, партньор в KPMG.
За първи път след старта на проучването през 2006 г. изследването на KPMG е възложено от четирите основни производителя, които оперират в ЕС - BAT, Imperial, JTI и PMI. Това даде възможност на KPMG да има достъп до по-широка база данни, което допълнително подобри анализа на проучването. Преди 2013 г. проучването се провежда по поръчка на PMI като част от ангажиментите на компанията по споразумението й за сътрудничество с Европейската комисия.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.