3 Март, 2026

Синдикатите в МВР плашат: След Нова година няма кой да пази границите и да гаси пожари

Синдикатите в МВР плашат: След Нова година няма кой да пази границите и да гаси пожари

"Докато не бъде оттеглен текстът от проекта за държавния бюджет в частта му, засягащ целия сектор "Сигурност" – от параграф 9 до параграф 16, няма да седнем да преговаряме. От 10 до 15 хил. човека, вероятно, ще напуснат системата". Това каза пред БНР зам.-председателят на УС на Синдикалната федерация на служителите в МВР Борислав Мазнев във връзка с протестите на полицаите:

"Ние настояваме в МВР да има реална реформа, но това не е реформа, а е орязване на социалните права и обезщетения на служителите в МВР. Реформа е нещо, което подобрява положението в системата. Това как ще подобри положението в системата. Ще приемем всяка конструктивна промяна, която ще доведе до промяна на положението. След Нова година няма да има кой да пази границата и пожарникари, които да се отзоват на сигнал. Някой се опитва да убие полицията. Тонът на премиера Бойко Борисов беше крайно заплашителен. Бяха ни отправени заплахи и в министерството от страна на вътрешния министър Румяна Бъчварова за наказание, уволнение и съд, защото действията на колегите ни били незаконни", коментира Мазнев. Той обясни, че обществото подкрепя полицейските протести. "Тези протести не са свързани само с финансови искания на служителите в МВР, а са в защита на българското общество. Това, което се предвижда като промяна в бюджета и орязването на социалните права на служителите в системата, доведе до рязък спад на броя на полицаите, които осъществяват пряка работа на терен, охрана на държавната граница и борба с престъпността. Това рязко ще доведе до повишаване на криминогенните фактори. Не смятам, че срещаме негативизъм. Срещаме го само в някои платени медии", каза още синдикатът.

Сподели:

Коментари (0)

Дечев смени и двамата областни шефове на МВР, работещи по казуса "Петрохан-Околчица"

Дечев смени и двамата областни шефове на МВР, работещи по казуса "Петрохан-Околчица"

Началникът на ОДМВР за София-област Тихомир Цонев и шефът на ОДМВР-Враца Красимир Йончев изчезнаха от публичното пространство през последните дни

Запрянов: Няма никакво основание България да е потенциална цел на Иран

Запрянов: Няма никакво основание България да е потенциална цел на Иран

"Не участваме в операциите на САЩ в Иран"

Лидери от протестите подкрепиха коалиция „Сияние“ при регистрацията й в ЦИК за участие в изборите

Лидери от протестите подкрепиха коалиция „Сияние“ при регистрацията й в ЦИК за участие в изборите

Формацията представлявана от Николай Попов, внесе документите си в Централната избирателна комисия и получи доверието на волейболиста Мартин Иванов, Андрей Димитров и Мартин Каркелев