Бившият монарх Симеон Сакскобургготски е допусна сериозна неточност в посмото си до митрополитите от Светия Синод, твърдейки, че е бил миропомазан за цар. Такива доказателства обаче не са намерени, и това е неистина в писмото му, коментира в предаването „Вяра и общество“ Тони Николов от портал „Култура“.
Св. Синод е подведен, за това свидетелстват и доказателствата, които изтъкна историкът Горан Благоев. Според негови проучвания за миропомазването на Симеон няма намерени документи нито в архивите на синода, нито в Църковен вестник от 1943 година. В единствения брой от това време няма такова съобщение. За тайнството не се говори и в автобиографичната книга на царица Йоана, нито в дневника на премиера Богдан Филов. Освен това през 1943 църквата е обявила и строг траур, заради смъртта на Борис Трети. Миропамазване не е извършено и на 16 юни 1944 г., когато Симеон навършва 7 години, а само молебен за негово здраве, сочат архивите. Сакскобургготски твърди, че тайнството е станало в дворцовия параклис, но и за това свидетелства не са открити.
Историкът д-р Владимир Станев е категоричен, че в Третата българска държава няма традиция на миропомазане.
Факт е, че нито първият български цар, нито вторият, нито Борис Трети е бил миропомазан. Ако това е станало със Симеон – ще е първото тайнство, но странно е, че няма и помен от подобно нещо, казва историкът. Той подчерта, че миропомазването има смисъл, когато придобие публичност. Да се прави тайно – няма смисъл.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас