Скандал в Крумовград за име на улица. Тя е в бившите военни поделения и трябваше да носи името на старши лейтенант Николай Саръев, загинал при мисия в Кербала.
Изненадващо обаче за нея е предложено името на герой от Възродителния процес – на писателя Юмер Осман.
Съветниците от БСП и ДПС в местния парламент взаимно се обвиняват за недоразумението.
„Така се получава, че едно добро желание в момента остава с един горчив привкус , което в никакъв случай не беше моето желание като кмет на община”, коментира кметът на Крумовград Себихан Мехмед.
За да тушира напрежението, в последния момент кметът оттегля предложението от общинския съвет.
А решението, за имената на улиците ще се разглежда от седемчленна комисия.
"Призовавам общинските съветници от Крумовград да не петнят паметта на старши лейтенант Саръев". Това се посочва в позиция на вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов за преименуването на улица в Крумовград на името на старши лейтенант Николай Саръев.
Вицепремиерът Каракачанов отбелязва, че старши лейтенант Николай Саръев е един от петимата български военнослужещи, които преди 15 г. загинаха при терористична атака срещу базата ни в Кербала, Ирак.
По признания на колегите му и по оценки на командирите му младият офицер е притежавал високи професионални и нравствени качества, затова всяка година на 27 декември – денят, в който камион-бомба се взриви пред българската база, близки и военнослужещи почитат паметта на героя в родния му Крумовград. Той допълва, че неотдавна е станало известно решението на местния Общински съвет улицата пред бившето военно поделение, на която се намира и паметник на загиналите във войните, да носи името на старши лейтенант Николай Саръев.
"Както е известно територията на бившия казармен район, разположен в центъра на града, е предадена от Министерството на отбраната безвъзмездно на местната община. С голяма изненада обаче научих, че тихомълком за офицера-герой е била отредена друга улица – странична и по-малка. А улицата пред бившето военно поделение, където старши лейтенантът е служил, по която бойците са тръгвали на учения и паради, ще носи името на друг човек - Юмер Осман, местен литератор-дисидент, лежал в затвора в Белене преди т.нар. Възродителен процес, който по-късно емигрира в Турция и никога повече не се връща в родния си град. Моите уважения към паметта на Юмер Осман, светла му памет! Но считам, че е много по-справедливо тази улица да носи името на офицера-герой, служил именно в това поделение и тръгнал по тази улица към безсмъртието", се казва в позицията.
Според министър Каракачанов обяснението на кмета на града Себихан Ахмед, че промяната била поискана от майката на Саръев, не се е потвърдило.
"За мен като министър на отбраната на Република България това е унижение на честта и достойнството не само на загиналия, но и обида за цялото българско войнство. Призовавам общинските съветници от родопския град да не петнят паметта на старши лейтенант Саръев. Саможертвата му в борбата със световния тероризъм не заслужава това", заявява той.
България
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас