Трябва да бъде определен краен срок за процедурите по реституция на земеделски земи в София, които са една "тиктакаща бомба". Това мнение изрази главният архитект на София Здравко Здравков, който днес даде отчет за работата си през първата година на поста, съобщава Дневник. Според Здравков връщането в реални граници на земеделските земи, които попадат в градската част, е изключителна грешка.
В края на миналата седмица кметът на София Йорданка Фандъкова също изрази желание тази процедура да бъде окончателно приключена. Повод за изказването й бе телевизионен репортаж, който показа, че част от метростанция "Младост 3" попада в частен имот именно заради реституирана земя. Заради конкретния случай Софийската градска прокуратура започна проверка на реституциите в целия район "Младост". Реституцията в България започна след промените през 1989 г., като първоначалният краен срок за приключването й бе 1997 г., но все още продължава поради многократни удължавания.
По думите на главният архитект земята, която се връща на собствениците, вече не е земеделска, а попада в урабанизирани територии с действащи устройствени планове. Здравков заяви, че по този начин цената й се повишава няколко десетки пъти, което прави по-трудно за Столичната община да отчужди терените. Главният архитект каза, че такива проблеми има в кварталите "Малинова долина", "Симеоново", "Дружба", "Обеля".
Главният архитект на София посочи, че парцелът до метростанцията в "Младост" е бил върнат на собственика, след като са били изготвени плановете за "Младост" и метростанциите. Според него конкретният проблем ще бъде решен, когато започне отчуждаването на земята, за да бъде изградено продължението на бул. "Копенхаген", между бул. "Цариградско шосе" и бул. "Ал. Малинов".
Проблемите с реституираните в градски части земеделски земи беше огласен в средата на миналата година. Тогава започнаха няколко строежа в близост до жилищни блокове в район "Младост", предизвикали протести на жителите на квартала. Те доведоха до оставката на районният кмет Цвета Авджиева и избирането на поста на един от лидерите на протестите - Десислава Иванчева. Последва искане за провеждане на референдум, с който да бъде наложен временен мораториум на строежите в района и изменение на устройствените планове. Искането обаче беше отхвърлено от Столичният общински съвет.
"Налагането на мораториум не би решило проблемите, а просто би ги отложило във времето", каза главният архитект. Той за пореден път изрази мнение, че всички проблеми със застрояването трябва да бъдат решавани поотделно, като е поискал от кмета на "Младост" да ги посочи.
арх. Здравко Здравков
Според Здравков връщането в реални граници на земеделските земи, които попадат в градската част, е изключителна грешка
Фактор Фактор
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."