На коя фирма всъщност е възложена оценката за източването на КТБ, питат Методи Андреев от ГЕРБ Валери Симеонов от Патриотичния фронт, Мартин Димитров и Петър Славов от Реформаторския блок.
Четиримата обявиха пред журналисти в парламента, че са отправили въпрос към министъра на финансите Владислав Горанов заради несъответствия в информацията, която се подава от Фонда за гарантиране на влоговете в банките.
Веднъж има официално прессъобщение от Фонда за гарантиране на влоговете, в което се уведомява обществеността, че договорът е сключен с AlixPartners Services UK, междувременно сме получили официален отговор отново от Фонда чрез Министерството на финансите, в който се говори за друго дружество - AlixPartners UK, посочи Петър Славов от РБ.
Изискването в закона за банковата несъстоятелност е синдиците да сключат договор с компания, притежаваща международен опит в разследване на банкови фалити, не с дъщерна компания на такава компания.
На 8 март Faktor.bg публикува позицията на експерта Илиян Василев, който беше категоричен, че консултантски компании често прибягват до трикове за да ограничат отговорността, която поемат по силата на консултантски договори и възможните насрещни искове и претенции, не е новост
"Ако някой поиска информация от основната компания Аликс Партнърс дали застава зад доклада - със сигурност ще получи отрицателен отговор", прогнозира Василев.
Ден по-късно, на 9 март Faktor.bg се свърза с Тим Йост за връзки с медиите в централата на AlixPartners в Ню Йорк, който даде формален отговор, без яснота за въпросите, които поставя България.
"Как е възможно фондът за гарантиране на влоговете на 1 март да казва, че е сключил договор с една фирма, а на 7 март да казва, че е сключил договор с друга фирма", коментира Мартин Димитров от РБ.
Той посочи, че поради тази причина са поискали договора между синдиците и компанията за международно разследване, но им е бил отказан достъп до него. Затова сега в промените на Закона за банковата несъстоятелност ще поискаме изменение, с което не просто докладът да стане публичен, а заданието, договорът също да стане публичен, отбеляза Димитров.
Той посочи, че след като се изясни коя е фирмата, е важно да се види дали тя е имала необходимия международен опит. Според него, ако фирмата не е имала необходимия международен опит, хората, които са сключили договора с нея, трябва да понесат своята отговорност.
"Защо международното разследване се е ограничило до писане на доклад", попита още Мартин Димитров.
"Искаме фирмата за международно разследване пряко да участва всъбирането на парите, връщането обратно на лошите кредити или на част от тях, на принципа на всеки събран лев да получава процент", посочи той.
Димитров отбеляза, че с подобни фирми са събирани лоши кредити в Ирландия, в САЩ, по целия свят.
"Защо няма такъв договор? Кой не иска да бъде сключен? Синдиците ли, фондът ли или пък МФ? Това за нас е най-важният въпрос", добави той.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,