Служител на ДАНС, на националната полиция и трети гражданин са изнудвали иракчанин за 30 хиляди евро, обещавайки му в замяна сигурен канал за трафик на имигранти от Турция до София.
Това твърди специализираната прокуратура, която в почивния ден поиска от спецсъда постоянен арест за тримата.
Държавното обвинение сочи дансаджията Георги Георгиев, служителят на Главна дирекция "Национална полиция" Цено Филипов и Борис Рангелов за членове на организирана престъпна група, действала от януари 2015 г. до задържането им на 5 януари тази година.
Според прокуратурата, Георгиев и Филипов са поискали 30 хиляди евро от иранския гражданин Махмуд Али Мехмед, като в замяна са му обещали сигурен канал за трафик на бежанци от южната ни съседка.
Като бонус те искали по 2 хиляди евро на месец от трафика. Рангелов пък е обвинен за отвличане - държавното обвинение твърди, че столичанинът принудил Мехмед да се качи в колата му, откарвайки го в кафене на повторна среща с държавните силови служители, за да им предаде уречените пари.
Според обвинителния акт служителите отишли в заведението, което държи иракчанинът, и се представили като "Жоро от ДАНС и Цено от НСБОП", като дошли със служебен автомобил на ДАНС - Опел Астра. Двамата му казали, че ще го арестуват или ще го пратят в бежански лагер, ако не се съгласи.
Според защитата на тримата обаче нещата изобщо не стоят така. Тримата адвокати твърдят, че изобщо няма доказателства за истинността на тезата на прокуратурата и за налично престъпление.
Юристът, представляващ Рангелов пък твърди, че било практика службите да използват "момчета от улицата" при свои операции и Рангелов можело да си мисли, че им съдейства. По думите на адвоката иракчанинът има много лош български и може да не се изразява коректно в показанията си.
Въпреки това обаче защитникът се позова в полза на клиента си именно на тези показания - по думите му в тях Мохамед казал, че Рангелов му подвикнал от колата да спре, като после го "тръшнал" на седалката. Тази дума може да не е използвана коректно, готов съм да се обзаложа, че на 100 грамотни българи никой не би използвал разговорно думата, навлезе в хипотеза юристът.
Той и колегите му поискаха да знаят как се е доказало, че тримата са трайно свързани, каквото е изискването за наличие на организирана престъпна група. Какво е извършвала тази група от януари 2015 г., след като всичко описано от прокуратурата започва от 7 декември, недоумява защитата.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."