Сред спорните въпроси, които се оказаха препъни камък за уреждане на отношенията е бе на какъв език да бъде подписан документът и исканите от България гаранции, че конституцията на Македония не е основание за намеса във вътрешните ни работи, посочи външният ни министър.
Освен член 49 в македонската конституция, според който Македония трябва да се грижи за правата на македонските малцинства в Гърция и България, остава спорна и "най-чувствителната тема" – за историята. По думите на Вигенин двете страни имат вече известни виждания как може да се излезе от ситуацията и "как може да се опитат да направят така, че историята да не ни разделя, а да ни обединява", коментира българският дипломат.
"Ще изискаме конкретна формулировка, която да гарантира създаване на една съвместна комисия, която да се занимава в конкретика с детайли. Това, смятам, че е нормално, защото не може на най-високо политическо равнище да се обсъждат конкретни исторически събития", обясни Вигенин.
Той е оптимист, че ще се реши и въпроса на какъв език да бъде подписан документът.
България постави подписването на договора за добросъседство като условие за подкрепа за даването на дата за начало на преговори с ЕС на Скопие. Членството на Скопие е блокирано и от спора с Гърция за името.
Попоски не даде информация за срещата заедно с българския си колега, каквато е практиката. Той обаче изнесе в сградата на МВнР лекция на английски език.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."