Всеки трябва да одобри промените в Конституцията, защото това е предпоставка да се случи съдебната реформа. Тази теза изказва в интервю за „24 часа“ бившият син депутат и председател на НС Йордан Соколов.
По думите му има 3 степени на промяната в съдебната власт. Промяна, която съгласно Тълкувателно решение №3 от 2003 г. на КС, може да направи само Великото народно събрание. Втората е чрез промяна в конституцията и третата - в Закона за съдебната власт (ЗСВ), посочва юристът.
Но да се ограничим с най-ниската степен - промяна в ЗСВ, това значи почти нищо да не се направи. Да разчитаме, че парламентът може да промени ЗСВ със съзнанието, че някои текстове ще противоречат на конституцията, че няма кой да сезира КС или той може да не ги отмени, е несериозно. За мен най-слабата част на конституцията е разделът за съдебната власт С някои от промените, които станаха през 2006 и 2009 г., нещата се влошиха, вместо да се подобрят.
Главнатата реформа обаче трябва да е в системата на прокуратурата.
Не може един прокурор да решава съдбата на един съдия. Съдията винаги трябва да е над прокурора. Както по конституция се приема, че прокурорът е над следствените органи. В момента никой не може да се бърка на прокуратурата, дори когато сме свидетели на действия под всякаква критика. Погледнете случая “Костинброд”. Там трябва прокурорите да си понесат най-тежката отговорност, защото там няма извършено престъпление. Отпечатването в повече на бюлетини (да приемем, че не са брак) по никой наш закон не е престъпление. Законът казва: наказва се довършеното престъпление, опит и подготовка, и то само в предвидените в закона случаи. А висши прокурори, очевидно подготвени, добри юристи, вкарват термини, които ги няма в закона. Говорят за предпоставка за престъпление. По тази логика, ако аз открия бижутериен магазин, създавам предпоставка за престъпниците да извършат престъпление, като ме ограбят. Това е много опасно манипулиране.
Отпечатват се по Изборния кодекс толкова бюлетини, колкото е броят на гласувалите + 10%. Това прави над 7 млн. бюлетини. При 50 или 60% участие остават неизползвани 40% - около 2,8 млн., разпределени по секциите. Като се отпечатат 350 000 бюлетини вповече в Костинброд, как ще ги закарат до 14 хил. секции. Ама имало кола с двойно дъно. 1000 коли с двойно дъно трябва да има, не една.
Никой не се нае да обясни как ще се поставя фалшива бюлетина, когато по закон урните са прозрачни, има секционни избирателни комисии от най-малко 7 души с представителство на всички парламентарно представени партии. Ами обвинението срещу Росен Желязков (бивш главен секретар на МС - б.р.)? То е, че съзнателно не е упражнил контрол, в резултат на което негов подчинен извършил престъпление. Кой го е извършил в случая? Нищо не се предприема срещу собственика на печатницата, ако е имало престъпление, срещу управители, началник смени, печатари и пр. Това е абсурдно. И не е само този случай.
Вижте делата срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, например за прословутата кола за подслушване. Установено е, че от самото начало от Англия идва писмо, че изобщо не е пригодена да подслушва. Затова ѝ е намалена цената. Накрая прекратиха делото на друго основание - заради промяна в закона. Абсурди!, коментира Соколов.
Бившият шеф на НС подчертава, че недобро впечатление му прави предложението на главния прокурор само той да има право да иска прилагането на СРС по отношение на магистрат. "Това означава магистратът да е над всички, над премиер, министри, НС. Трябва да се помисли всички в прокуратурата да подлежат на надзор за законност. Навремето един главен прокурор казваше: “Над мене е само Господ”. Хипотетично, ако главният прокурор извърши престъпление, никой не може да го съди. Защото само той може да иска сваляне на имунитет.
Защо да очакваме примерно, че един районен прокурор може да направи нещо срещу по-висшестоящия? Това означава, че има една категория в съдебната власт, която практически е недосегаема", обяснява магистратът.
Соколов изразява несъгласие с тезата, че много от политиците държат на статуквото, защото едва ли не те печелят. "Политикът не печели, когато държавата не е добре. А държавата не може да е добре, ако няма добра съдебна власт, ако у хората има чувство за несправедливост. И тогава упреците идват - кога заслужено, кога не, върху политиците - вие сте виновни, че държавата ни е такава, коментира още бившият депутат.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас