Според Радева повече от 40% от българите, участвали в изследване в средата на септември, посочват, че не знаят за какво става дума и няма да гласуват на референдум за АЕЦ -а. Това не съответства на минимумът, който бе поставен за провеждане на общественото допитване - 60% участие на населението, което на практика означава, че референдумът ще бъде дискредитиран.
По думите на шефката на МБМД има изключителна динамика между обществените нагласи.
Процентите „за" и „против" референдум за Белене са непостоянни и докато преди повечето хора са били „за" АЕЦ „Белене", сега този процент значително е намалял. Това е много консолидирано мнение, смята Радева.
Според нея, в крайна сметка хората са се объркали и от състояние на възторг, че въпросният проект за нова атомна електроцентрала е изгоден за българския народ, те изведнъж са се разколебали.
Когато политиците говорят за бъдещето на проекта АЕЦ “Белене” ни объркват, защото имат своите цели, а аргументите им идват след целите. Хората се объркаха, защото са казани много лъжи, глупости, инсинуации. Това заяви от ефира Кольо Колев.
Той недоумява политическото противопоставяне. Според него най-важното за този референдум е хората да научат за какво гласуват. По думите му е много важна подготовката за референдум, както и да се чуят контрааргументите.
„Ние сме избрали правителство, което ще вземе правилното решение, но явно не може", изтъкна Колев.
На въпрос дали управляващата партия в момента е длъжник на обществото Мира Радева бе категорична: „Аз мисля, че не просто в момента, бих казала, че в един дългосрочен план." Според Радева най-важният въпрос в крайна сметка е ще даде ли този референдум плод.
В отговора на този въпрос веднага се включи Кольо Колев, според когото плод определено ще има и това е знанието, с което хората най-накрая ще бъдат информирани защитават ли се нашите интереси.
„Това е пътят към гражданското общество. Най-накрая хората ще разберат, че от тях зависи", увери Колев.


Коментари (0)