Ако европейските избори се провеждат сега, двете водещи партии у нас ще получат подкрепа съответно за ГЕРБ 21,8%, а за БСП - 21%.
Това показват резултати от последното изследване на Института за модерна политика, проведено между 1-12 април тази година. В него изрично се подчертава, че тези резултати отразяват декларираните към момента на проучването нагласи на избирателите, а не са прогноза за резултата от изборите.
Данните показват също, че „позиционната война” между двете водещи политически сили - БСП и ГЕРБ, все още не е преминала в отчетлива тенденция на спад или растеж в подкрепата за тях. А ако регистрираните в последните няколко проучвания тенденции се запазят до изборния ден, бихме могли да очакваме представителство в Европейския парламент да получат между 3 и 6 формации.
За останалите политически сили проучването регистрира следните дялове: 7,3% за „България без цензура”-ВМРО-ЗНС (за сравнение: по данни на ИМП - 5% през декември м.г., 5,6% през януари т.г., 8% през февруари т.г.). Към настоящия момент тази декларирана електорална подкрепа отрежда сигурно присъствие на формацията в бъдещия състав на Европейския парламент.
5,1% за ДПС - следва да се има предвид доказаният капацитет на ДПС да мобилизира своите избиратели, което предполага, че реалният изборен резултат на ДПС ще надхвърли декларираната към настоящия момент подкрепа. 4,1% за „Атака” - известният ръст в подкрепата за формацията, който регистрира проучването, най-вероятно се дължи на нейната повишена политическа активност в контекста на събитията в Украйна и лансираните законодателни идеи, свързани с доходите и борбата срещу монополите.
Предстои да се види в следващи проучвания до изборите дали става дума за моментна флуктуация или за ръст, който се дължи на мобилизацията на традиционните избиратели на тази партия и би дал шансове за спечелване на евромандат. 3,1% за АБВ - въпреки липсата на осезаем ръст в подкрепата за тази формация, на този етап АБВ запазва шансове да спечели мандат в Европейския парламент. 2,7% за Реформаторския блок - продължаващият спад в декларираната електорална подкрепа за дясната партийна коалиция вече я поставя в зоната на застрашените от оставане под изборната бариера, която в тези избори ще бъде 5,88%.
Общо трябва да се подчертае, че шансовете на формации като „Атака”, АБВ и Реформаторския блок в случай, че запазят сегашните нива на електорална подкрепа, ще зависят пряко от избирателната активност и биха се оказали в по-благоприятна позиция при по-ниска активност. Както е известно деклариращите, че в изборния ден ще упражнят правото си на вот обикновено надвишават реалната избирателна активност.
Очакванията на Социологическия екип на Института са, че между 2,4 млн. и 2,7 млн. избиратели ще гласуват на 25 май.
Според данните от проучването не се наблюдава развитие в електоралната подкрепа за НФСБ, който получава подкрепата на 1,2% от анкетираните. В проучването се регистрира и електорално присъствие в размер на около и под 0,5% на формации като „Синьо единство”, „Глас народен”, КОД-Антония Първанова, Илиана Раева, Партия „Зелените”.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство