30 Януари, 2026

Спешни мерки заради двойния стандарт при храните

Спешни мерки заради двойния стандарт при храните

Българското проучване за двойния стандарт при храните ще бъде представено на следващото заседание на Съвета на министрите от ЕС

Двойният стандарт при храните у нас и в Западна Европа ще е тема на среща между министъра на земеделието Румен Порожанов, представители на Комисията за защита на потребителите и потребителските федерации.

Сравнителен анализ, проведен от земеделското министерство, показа разлики в състава на 7 от 30 изследвани продукта, които се продават на българския и западноевропейския пазар.

Най-сериозни са разминаванията при млечните продукти и детските храни. Разлики има и в състава на шоколадите, а най-незначителни са разминаванията при месните изделия.

Освен това 16 от 30-те тествани продукта се продават у нас на доста по-високи цени, които според Румен Порожанов, не може да се обяснят с разходи по логистиката.

Най-фрапантен е случаят с два вида детски пюрета, които у нас се продават приблизително двойно по-скъпо отколкото на запад.

Българското проучване за двойния стандарт при храните ще бъде представено на следващото заседание на Съвета на министрите от ЕС на 16 юли.

Сподели:

Коментари (0)

Тийнейджър припада след ударна доза лекарство, взето под влияние на клипче в ТикТок

Тийнейджър припада след ударна доза лекарство, взето под влияние на клипче в ТикТок

Медикаментът, който по закон се отпуска само с рецепта, е бил купен без такава от малка аптека в центъра на Бургас. Случаят повдигна въпроси за контрола върху продажбата на лекарства.

България спечели международно арбитражно дело за 1 млрд. евро, заведено от ЧЕЗ

България спечели международно арбитражно дело за 1 млрд. евро, заведено от ЧЕЗ

Това е най-голямото арбитражно дело, водено срещу страната ни досега. Трибуналът във Вашингтон постанови решение, с което отхвърли всички искове на ЧЕЗ и постанови, че действията на Република България не представляват нарушения на стандартите за третиране на чуждестранните инвестиции съгласно Договора за Енергийната харта.

В БСП спорят за датата на конгреса

В БСП спорят за датата на конгреса

"Аз влизам на този конгрес със самочувствието на председател, който си е свършил добре работата." - коментира Атанас Зафиров.