Депутатите започнаха да разглеждат споразумението Канада-ЕС, което се възприема нееднозначно както от политическите субекти, така и от българските синдикати.
Представителите на КТ "Подкрепа" и КНСБ категорично не подкрепят Споразумението и го отчитат като особено рисково за българската икономика. То не трябва да бъде приемано, преди да се направи анализ на въздействието от сключването му върху икономиката и устойчивото развитие.
Списъците за достъп до пазара на услуги да бъдат позитивни, а не негативни, настояват те. Това е нов подход при търговските споразумения, който е против интересите на гражданите.
Иска се изключването на т.нар. ratchet клауза, при която правителствата нямат право да въвеждат нови стандарти и изисквания.
От КНСБ поставят и редица други условия за промени в преговорните позиции като включване на раздел за трудовите стандарти и права за защита на наемния труд, съобразно правилата на Международната организация на труда (МОТ); запазване правото на държавите-членки за регулиране услугите от обществен интерес; гарантиране защитата на най-високите стандарти за опазване на околната среда и на потребителите, премахване на визовия режим и др.
Сходна позиция изразиха и социалистите. Представителите на БСП Лява България са категорично против подписването на това споразумение. Изразяват категорично становище срещу влизането в сила на Споразумението преди ратификацията от националните парламенти.
Това споразумение ще унищожи българската икономика, отчете лидерът на социалистите Корнелия Нинова. По думите й подписването щяло да е поредното национално предателство, още повече, че е факт, че ще паднат визите за Канада.
Оказва се, че тези пътувания са под половин процент от всички международни пътувания на българи. Стокообменът с Канада е под една десета от процента, по данни на социалистите. Външната комисия на парламента е за споразумението, икономическата-против.
Червените очакват оценка на въздействието сектор по сектор за България, тъй като по време на преговорния процес страната ни не е направила нито едно изключение, за да защити някои от публичните сектори.
С две думи - противниците на споразумението Канада-ЕС смятат, че това е малкото братче на ТТИП.
Още от България
Депутатите не харесаха Киселова и Кирилов - няма избран председател
Дори при прегласуването нито една от двете номинации не можаха да събере нужната парламентарна подкрепа
Румяна Коларова: ПП непрекъснато се поставят в капани, избират грешния ход
Въпросът е къде се договарят лидерите – в залата или някъде другаде, отбеляза политологът в коментар на патовата ситуация в НС
Пеевски: ДПС-НН няма да гласува на балотажа, Кирил и Асенчо да си пият чая с „Възраждане“
Призовавам ги наистина да се събудят, да се сетят кой ги е пратил тук да си разхождат костюмите и да свършат нещо, или да отиваме на избори