Светослав Пинтев
През 1930 г. край украинското с. Вознесенка е разкрит масов гроб на около 35 прабългарски воини, които според редица учени са канас юбиги Аспарух, както всъщност е титлата му, и неговата свита, убити в бой с хазарите и погребани от спътниците си. Тази блестящо обоснованата хипотезата излага археологът В.А.Гринченко, ръководил проучванията, когото Сталин незабавно изпраща на трудов лагер в Сибир, както и всички участници в експедицията.
Съкровището, намерено при Вознесенка се състои от над 1500 златни и сребърни предмети, части от погребения на коне.... Има 3 украсени със злато ножници, многобройни части от конска сбруя, сребърни фигури на орел и лъв.
През Втората световна война експонатите са евакуирани в град Уфа. При транспортирането им, на 10 октомври 1941 г., върху влака с реликвите пада немска бомба, която предизвиква пожар. Поне такава е официалната версия. Тя гласи, че … в суматохата голяма част от колекцията е открадната. Оцелява по чудо прочутото орле на Аспарух, което е изследвано от многото учени. Повечето смятат, че е трофейно. Първоначално е било е връх от щандарт (римско легионерско знаме). На гърдите на орела е издълбан монограмът на Аспарух. На едно от крилата пък е знакът на рода Дуло.
За останалите прабългарски съкровища предстои да разказваме.
Те са изключителни образци на златарското изкуство. За тях днешните българи знаем сравнително малко. Не би трябвало да е така, защото те са знак за високата култура на народа ни, който съвсем не е бил диво племе, скитащо по степите, както се опитваха да ни внушат, а част от могъща цивилизация. За това учените намират все повече доказателства.
Още професор Веселин Бешевлиев доказва, че името Аспарух е от ирански, по-точно от алански или персийски произход. Както и имената на почти всичките ни владетели. Защо ли ни обявяват за тюрки?
Името Аспарух е производно от иранската дума aspa –„кон”. Втората част на името се свърза от редица изследователи с иранското rauka (осетинското орс –бял ) – със значение „светъл”.
Съкровището на баща му канас юбиги Кубрат, открито край с. Малая Перешчепина, Полтавска област,Украйна, е едно от най-големите от ранното Средновековие, намирани в света. За него ще ви разкажем специално.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас