Не знам защо политиците ни са най-усмихнатите хора - или имат указание да се усмихват за да вдъхват оптимизъм на народа, или наистина са най-щастливите хора в държавата. Но проблемът е, че някъде се къса връзката между действителността и властта у нас. Това констатира по Би Ти Ви поетът Стефан Цанев.
Той се спря на темата за големите подмени и фалшификации в историята ни. Според него една от тях е темата за турското робство.
Голяма подмяна е, че е нямало турско робство, защото сме плащали данъци. Това е фалшификация на миналото ни. За мен е важно как са го приемали този период Захари Стоянов, Ботев, Левски. Най-подменени са събитията от историята ни по време на комунизма, защото тази история е писана от БКП. Историята на БКП се представяше като история на народа. Особено болезнена е истината за отношенията между България и Русия. Така например руският император Александър Трети ненавижда Батенберг, и покрай него възненавижда и България. Прави опити България да се окупира от Русия. Оказват ни натиск и за Съединението, като карат Турция да не го признае, даде примери Цанев.
Той е убеден, че трагедиите са най-доброто нещо за възпяване. Поезията се крепи на тъжното и трагичното. Такива са родопските тъжни песни. Поетът се ражда от страданието, а не от весел и лек живот, казва бунтарят.
Стефан Цанев е категоричен, че не може да си представи нищо извън България, дори и себе си.
За това и до сега съм тук, инак можех да избера свободата и преди 10-ти ноември, казва поетът.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас