27 Ноември, 2024

Странно слово на Румен Радев, забрави за руското знаме в Крим и санкциите за Москва

Странно слово на Румен Радев, забрави за руското знаме в Крим и санкциите за Москва

Словото на новоизбрания президент Румен Радев беше изпълнено с шаблонни послания и прозвуча по-скоро като премиерска реч - той засегна редица теми като изборния кодекс, съдебната реформа, здравеопазването, образованието, демографските проблеми, социалната несправедливост, вересиите в селата, гурбетчиите, неволите на прехода...

В първото си обръщение към народните представители и българския народ той само мимоходом маркира кризата в Източна Украйна в контекста на световните проблеми и заплахите от тероризъм и мигрантски наплив. Президентът не каза и дума за анексията на Крим от Русия, която се най-искрено подкрепяше по време на кампанията си. От парламентарната трибуна не прозвуча традиционното му твърдение, че де юре Крим е на Украйна, но де факто - изконна руска територия. За настояването за отмяна на санкциите към Москва също не стана дума, въпреки че по време на кампанията си Радев се обяви срещу тях, влизайки в противоречие с официалната позиция на българското правителство и на ЕС.

В първата си програмна реч пред депутатите държавният глава влезе по-скоро в ролята на премиер, начерта подробен дневен ред за цялата държава, излизайки извън правомощията си, и се конфронтира пряко с депутатите с репликата "Остава ви една седмица". Обидени, част от тях напуснаха залата.

Радев започна речта си си с лапсус, като се обърна към патриарх Неофит с "уважаеми господин", но се поправи веднага и го нарече "Ваше светейшество". В началото беше леко неуверен, но към края на тронното си слово придоби увереност: "Моето кредо е малко думи, но резултатни действия", обяви президентът.

За международното положение

"Очевидна е кризата между Европейския съюз и НАТО от една страна и Русия, от друга. Студената война е печален опит от миналото. Ролята на държавния глава не е да екзалтира тревогите и да посочва враг, а да способства за разрешаването на проблемите", изтъкна Радев. Той изрази надеждата си изборът на Доналд Тръмп за президент на САЩ да подпомогне възстановяването на диалога.

За прехода и демокрацията

"Политиката винаги се случва в сегашно тревожно време. Имаме многопартийна система, но партиите са повече от идеите за България, появиха се и много чуждопоклоннически формации в политическата ГМО-кухня, заяви от парламентарната трибуна Радев.

Всяко поколение има своите изпитания, преходът се оказа нашият жребий. Той донесе капитални обществени промени. От панорамен поглед страната е изпълнила програмата на историческия преход, но погледът е привилегия на политиците и инструмент на анализаторите. Погледът на обикновения гражданин вижда друго, свикнахме да гласуваме, но мнозина днес не виждат смисъл да го правят, примирихме се с изборните злоупотреби“.

„Отчуждението на гражданите от политическата класа е благодатна почва за популизъм. Ерозията на българската демокрация е ескалиращ проблем, подчерта новоизбраният президент.

За съдебната реформа

Обществото очаквано се фокусира върху съдебната система, защото правосъдието е бавно, а общественият авторитет на правосъдната система - много нисък. Но реформата в сектора не бива да се приема ката панацея за справянето с недъзите на обществото, коментира Радев.

За социалната политика, здравеопазването и образованието

Българската наука и образование са сред недолюбваните деца на прехода. Десетки хиляди българи са на гурбет, за да изхранват семействата си. Пропастта между бедни и богати е огромна. Вересията се завърна в селата, цели региони са в социална некроза. Това е упрек към цялата политическа класа, отбеляза Радев. В пустинята на прехода не трябва да изоставяме по-немощните и бедните. Общество, което загърбва солидарността се обрича на духовен фалит.

За членството на ЕС и НАТО

Както и се очакваше, Радев потвърди пред парламент евроатлантическия избор въпреки серията му противоречиви изказвания по време на предизборната кампания.

"България днес е член на ЕС и НАТО. Членството в двата съюза е стратегически избор, който не трябва да бъде поставян под въпрос. Ефективното членство предполага ясно осъзнаване и последвоателно остсотояване на националния интерес, участване в изработването в общи решения. Свикнахме да таксуваме като популизъм всяка критика към европейските институции.Но това само увеличава недоволството. Обединена Европа трябва да бъде съхранена на всяка цена. Противното би значело загуба на времеБългарската външна политика трябва да се формулира у нас и да се отстоява навън, а не обратното", каза Радев.

За мажоритарната изборна система

Референдумът показа, че българите искат личности в парламента и е отговорност на народните представители да отговорят на очакванията на народа. Реформата на Избирателния кодекс обаче трябва да е такава, че да не създаде повече проблеми, отколкото ще реши. Парите за партиите следва да се ограничат значително, но с ясното съзнание, че лишени от финансирането си, те ще станат още по-зависими от външни фактори и лобисти, изтъкна Радев.

"Нямам амбицията да превишавам своите конституционни правомощия, но и няма да допусна тяхното орязване или фактическо обезсилване", обърна се Радев към депутатите.

Сподели:
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции,  последната се персонализира от Бойко Борисов

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов

За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."